Notowania

wojna z iranem
08.03.2012 22:43

Biały Dom: Nie było mowy o broni na Iran

W świat poszła informacja, że USA dostarczą Izraelowi nowoczesną broń, która ma ułatwić atak na Iran.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Prezydent USA Barack Obama i premier Izraela Benjamin Netanjahu nie rozmawiali w tym tygodniu nt. izraelskiej prośby o nowoczesną amerykańską technologię wojskową, która mogłaby zostać użyta przeciwko Iranowi - poinformował *dziś Biały Dom.*

_ - Podczas spotkań prezydenta nie było proponowane ani nie zostało osiągnięte takie porozumienie _ - powiedział rzecznik Białego Domu Jay Carney. Obama i Netanjahu rozmawiali w poniedziałek przez dwie godziny w Gabinecie Owalnym w Białym Domu, po czym zjedli wspólnie lunch.

Wcześniej przedstawiciel władz izraelskich twierdził, zastrzegając sobie anonimowość, że Izrael zwrócił się do USA o dostarczenie samolotów tankowania powietrznego i ulepszonych bomb do niszczenia betonowych umocnień, co mogłoby zwiększyć jego zdolność zaatakowania obiektów nuklearnych Iranu.

- Żądanie takie przedstawiono mniej więcej w tym samym czasie, gdy premier Benjamin Netanjahu składał w tym tygodniu wizytę w Waszyngtonie - powiedział cytowany przez agencję Reutera przedstawiciel władz, potwierdzając doniesienia mediów na ten temat.

Rozmówca Reutera nazwał _ nierealistycznymi _ informacje, jakoby Stany Zjednoczone uzależniły udostępnienie tego uzbrojenia Izraelowi od jego obietnicy, że w tym roku nie zaatakuje Iranu.

- _ W trakcie poniedziałkowego spotkania z prezydentem Obamą Netanjahu powiedział, że Izrael jeszcze nie podjął decyzji w sprawie ataku na Iran _ - podały źródła bliskie rozmowom.

Ewentualny atak Izraela na Iran niepokoi Obamę, który w listopadzie będzie się ubiegał o reelekcję. Prezydent ostrzegał przed zwiększaniem napięcia na Bliskim Wschodzie, zdając sobie sprawę, że nowy konflikt zbrojny w regionie Zatoki Perskiej mógłby spowodować raptowny wzrost cen ropy naftowej.

Według artykułu, który ukazał się w czwartek na pierwszej stronie izraelskiego dziennika _ Maariw _, Obama powiedział Netanjahu, że USA dostarczą Izraelowi ulepszony sprzęt wojskowy w zamian za jego obietnicę, że w roku 2012 nie zaatakuje Iranu.

Wspólnota międzynarodowa podejrzewa, że podjęte przez Iran wzbogacanie uranu wiąże się z jego planami uzyskania broni jądrowej. Teheran twierdzi, że jego program nuklearny ma czysto cywilne przeznaczenie.

Czytaj więcej o ataku na Iran
Barack Obama nie chce na razie wojny, ale.. Prezydent USA nie wyklucza żadnej opcji w kwestii związanej z sytuacją w Iranie.
Nie zaatakują Iranu? "To tylko taka gra" Prasa komentuje ostatnie spotkanie prezydenta USA Baracka Obamy z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.
Stawiają USA ultimatum. Poszło o atom Jeszcze dziś w Waszyngtonie spotkają się prezydenci obu krajów, Barack Obama i Shimon Peres.
Tagi: wojna z iranem, iran, izrael, obama, netanjahu, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz