Notowania

Przejdź na
biały dom
09.04.2013 10:00

Biały Dom zadowolony z ułaskawienia Łucenki

W komunikacie podkreślono też, że Stany Zjednoczone zdecydowanie popierają demokratyczne i europejskie aspiracje Ukrainy, które mogą zostać zrealizowane tylko poprzez ciągłe reformy i przestrzeganie prawa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Białym Dom wyraził zadowolenie z ułaskawienia przez prezydenta Ukrainy skazanego na cztery lata więzienia byłego szefa MSW Jurija Łucenki. _ - Ale wciąż jest wiele do zrobienia na Ukrainie _ - oświadczył wczoraj rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

_ - Wzywamy władze Ukrainy, by zakończyły wszystkie procesy na tle politycznym i podjęły k- ompleksowe reformy sądownictwa, żeby nie było już takich przypadków _ - dodał rzecznik.

W komunikacie podkreślono też, że Stany Zjednoczone zdecydowanie popierają demokratyczne i europejskie aspiracje narodu ukraińskiego, które mogą zostać zrealizowane tylko poprzez ciągłe reformy i przestrzeganie prawa.

Łucenko, bohater pomarańczowej rewolucji 2004 r. i zagorzały krytyk prezydenta Janukowycza, został skazany za sprzeniewierzenie pieniędzy państwowych w czasach, gdy kierował MSW. Przyznał m.in. swemu kierowcy dodatek emerytalny o równowartości 16 tys. złotych.

Opozycjonista uważa, że jego wyrok zapadł z przyczyn politycznych. Stanowisko to podzielała Unia Europejska, która nie zgodziła się m.in. na podpisanie już wynegocjowanej umowy o stowarzyszeniu i wolnym handlu między UE a Kijowem.

W więzieniu wciąż pozostaje jednak była premier Julia Tymoszenko, której skazanie UE i USA też uważają za umotywowane politycznie. Na rozwiązanie problemów więzionych opozycjonistów, takich jak Łucenko i Tymoszenko, UE dała Kijowowi czas do maja. Celem jest podpisania umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a UE już na szczycie Partnerstwa Wschodniego w listopadzie w Wilnie.

Czytaj więcej w Money.pl
Bohater rewolucji nie chce zemsty. Co planuje? Ułaskawiony dziś przez prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza były szef MSW i opozycjonista Jurij Łucenko opuścił już męską kolonię karną w Menie.
Janukowycz wypuści Łucenkę z kolonii karnej Komentatorzy uważają, że prezydent podjął taką decyzję ponieważ zależy mu na zawarciu umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a UE.
Komorowski z satysfakcją. "To dobry krok" Prezydent Bronisław Komorowski z satysfakcją przyjął decyzję prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza o ułaskawieniu byłego szefa MSW Jurija Łucenki - powiedział prezydencki minister Jaromir Sokołowski.
Tagi: biały dom, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz