Notowania

Bin Laden zamieszany w plan ataków w Europie

Terroryści z Al Kaidy chcieli powtórki z Bombaju, ale na większą skalę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Amerykańscy eksperci od antyterroryzmu uważają, że wysokiej rangi liderzy Al-Kaidy, włącznie z Osamą bin Ladenem są zmieszani w przygotowywanie serii ataków terrorystycznych na europejskie miasta - podała Associated Press.

Skala odkrytego przez służby wywiadowcze planu, który przewiduje serię symultanicznych ataków terrorystycznych na Londyn oraz wielkie miasta Francji i Niemczech, wskazuje na działania Al-Kaidy.

Jeden z oficerów wywiadu, którzy anonimowo rozmawiali z Associated Press, dodał, że nie jest pewne, czy w planowaniu akcji biorą udział najważniejsi liderzy Al-Kaidy.

Planowane ataki terrorystyczne miały być przeprowadzone w taki sam sposób, jak zamach w Bombaju w listopadzie 2008 roku.
Jednak obawy, że akcję tę organizuje bin Laden i najważniejsze osoby Al-Kaidy, o których sądzi się, że ukrywają się w Pakistanie, wzmogły niepokój o to, że kraj ten jest bezpieczną przystanią dla Al-Kaidy i innych islamskich terrorystów - pisze AP.

Informację o tym, że akcją może kierować Osama bin Laden podało, jako pierwsze amerykańskie radio publiczne NPR.

Specjaliści od antyterroryzmu twierdzą, że działają teraz przyjąwszy założenie, że bin Laden odegrał rolę w planowaniu tych zamachów, nie podają jednak szczegółowej informacji na temat tego, jakie informacje skłoniły ich do przyjęcia, że bin Laden wmieszany jest w tę akcję.

Przedstawiciel pakistańskiego wywiadu powiedział w czwartek, że ośmiu Niemców i dwóch Brytyjczyków było się w centrum grupy planującej zamachy. Jeden z Brytyjczyków został niedawno zabity przez amerykański ostrzał rakietowy.

Pakistan, Wielka Brytanii i Niemcy śledzą podejrzanych i przechwytują połączenia telefoniczne - powiedział agencji AP urzędnik, który pragnął zachować anonimowość.

Proszeni w ubiegłym tygodniu przez Reutera o komentarz amerykańscy przedstawiciele agencji bezpieczeństwa narodowego powiedzieli, że nie mogą potwierdzić, iż spisek został _ unieszkodliwiony _. Ich zdaniem plan ten jest kontynuowany.

Gdy agencje wywiadowcze wpadły na trop spisku, Stany Zjednoczone udzieliły natychmiast pomocy. Uważa się, że rekordowa liczba ataków samolotów bezzałogowych przeprowadzona przez siły USA w ostatnich 30 dniach, miała na celu zlikwidowanie przywódców tego spisku.

Specjaliści z USA przyznali, że większość raportów wywiadu sugerowała, że cele ataków znajdują się w Europie.

Czytaj w Money.pl

Tagi: zagrożenie terrorystyczne, atak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz