Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Biskupi chcą szybszej pracy nad Komisją Majątkową

0
Podziel się:

Na przyszłym posiedzeniu rządu ministrowie wracają do tej sprawy.

Biskupi chcą szybszej pracy nad Komisją Majątkową
(Loozrboy/CC/FLickr)

Projektem nowelizacji ustawy likwidującej Komisję Majątkową ponownie zajmie się we wtorek Rada Ministrów. Tymczasem biskupi apelują _ o szybkie rozwiązanie spraw pozostałych jeszcze do rozstrzygnięcia w Komisji _, co umożliwi jej likwidację.

Jak poinformowała rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak, rozpatrzenie projektu nowelizacji likwidującej przepisy o komisji majątkowej zostało już wpisane do porządku obrad Rady Ministrów, zaplanowanego na 30 listopada tego roku.Te przepisy były już wcześniej rozpatrywane przez rząd 9 listopada, ale zdecydowano, że konieczne są jeszcze dodatkowe ekspertyzy. Jak wyjaśniała wówczas Woźniak, miały one odpowiedzieć na pytania, jaką procedurę zastosować, by _ wszystko odbyło się zgodnie z Konstytucją i Konkordatem _.

_ - Co do istoty, zarówno strona rządowa jak i kościelna zgadza się, że Komisja Majątkowa wyczerpała już swoje możliwości działania _ - powiedziała Woźniak. Nowelizacja ma być rozpatrywana w najbliższy wtorek w czwartym punkcie obrad rządu.

Tymczasem Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski (KEP), obradująca w Zakopanem, zaapelowała w piątek _ o szybkie rozwiązanie spraw pozostałych jeszcze do rozstrzygnięcia w Komisji Majątkowej, umożliwiając tym samym jej definitywne rozwiązanie _.

Biskupi w komunikacie przekazanym PAP, podkreślili, że z niepokojem obserwują _ wrzawę medialną _ wokół Komisji Majątkowej. Przypomnieli równocześnie, że zadaniem Komisji było częściowe wyrównanie wielkich krzywd, jakich w czasach stalinowskich doznały instytucje kościelne, zwłaszcza te, które prowadziły działalność edukacyjną i charytatywną.

_ - Brutalne i bezprawne zagarnięcie ich majątku miało na celu zniszczenie podstaw ekonomicznych do prowadzenia tej pożytecznej społecznie działalności _ - zaznaczyła Rada KEP.

W myśl projektu dot. likwidacji Komisji Majątkowej, sprawy związane z roszczeniami byłyby rozpatrywane na zwykłych zasadach, na drodze sądowej. Podmioty kościelne, państwowe, samorządowe czy prywatne - będące uczestnikami postępowań prowadzonych dotychczas na podstawie przepisów o Komisji Majątkowej w sprawach, w których nie zapadło jeszcze orzeczenie komisji - miałyby sześć miesięcy na wystąpienie o podjęcie zawieszonego postępowania sądowego, a jeżeli nie było ono wszczęte - na wystąpienie do sądu o zasądzenie roszczenia.

Czytaj w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)