Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Blair, Balkenende czy Lipponen prezydentem Europy?

0
Podziel się:

Po ratyfikacji Traktatu z Lizbony powstanie nowe stanowisko w UE.

Blair, Balkenende czy Lipponen prezydentem Europy?
(ec.europa.eu)
bEKDBVNh

*Traktat Lizboński przewiduje utworzenie dwóch nowych stanowisk - przewodniczącego Rady Europejskiej, czyli prezydenta UE, oraz wspólnego szefa dyplomacji. *
Eurodeputowana Lena Kolarska-Bobińska z PO jest zdania, że nie można przesądzić, który z tych polityków zostanie prezydentem UE. Podkreśla, że kandydatura byłego premiera Wielkiej Brytanii Tony'ego Blaira jest ciekawa, jednak o wyborze zdecydują zakulisowe rozmowy.

Konrad Szymański z PiS jest przekonany, że prezydentem zostanie przedstawiciel europejskiej socjaldemokracji. W jego opinii, może to doprowadzić do złagodzenia polityki wobec Rosji. Zdaniem Szymańskiego, istnieje także obawa, że przewodniczącym zostanie osoba, powiązana z rosyjskimi firmami energetycznymi. Chodzi między innymi o Fina Paavo Lipponena, którego podejrzewa się o współpracę z Gazpromem.

Natomiast Andrzej Grzyb z PSL uważa, że prezydentem Europy zostanie sprawny menedżer z niewielkiego europejskiego kraju. Jego zdaniem, Unia Europejska wybierze moderatora, a nie charyzmatycznego przywódcę. W takim przypadku szanse miałby premier Holandii, Jan Peter Balkenende.

bEKDBVNK
wiadmomości
wiadomości
KOMENTARZE
(0)