Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Boko Haram uznane za organizację terrorystyczną

0
Podziel się:

Islamistyczne ugrupowanie, które usiłuje zaprowadzić szariat w Nigerii zostanie dzisiaj oficjalnie uznane przez Departament Stanu USA za grupę terrorystów - podały wczoraj źródła w Kongresie USA.

Boko Haram uznane za organizację terrorystyczną
(oder345nn/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)
bEstrojp

Uznanie tego ugrupowania za organizację terrorystyczną oznacza, że amerykańskie siły bezpieczeństwa i agencje regulujące rynek mają obowiązek zablokować wszelkie kontakty biznesowe i transakcje finansowe z Boko Haram.

Zgodnie z amerykańskim prawem udzielenie _ pomocy materialnej _ grupie terrorystycznej jest przestępstwem. Pod koniec października rządowe siły nigeryjskie zorganizowały zmasowany atak z ziemi i powietrza na bojowników Boko Haram w stanie Borno na północnym wschodzie kraju. Ponad 70 islamistów zostało zabitych podczas tej operacji.

Armia nigeryjska zintensyfikowała ataki przeciwko Boko Haram od maja, gdy prezydent Goodluck Jonathan ogłosił stan wyjątkowy w trzech prowincjach na północnym wschodzie (w stanach Borno, Yobe i Adamawa).

bEstrojr

Mimo kontrofensywy wojsk rządowych Boko Haram wciąż dokonuje aktów terroru. Nazwę Boko Haram tłumaczy się jako _ zachodnia edukacja to świętokradztwo _. Ugrupowanie atakuje chrześcijańskie świątynie, szkoły i inne obiekty. Od roku 2010 roku w atakach tej organizacji zginęło ponad 1,7 tys. ludzi

Czytaj więcej w Money.pl

bEstrojS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)