Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
terroryści
16.02.2012 22:45

Bomba w samolocie. Zamachowiec skazany

Potencjalny masowy morderca uważał swoje zbrodnie za boską inspirację - podkreślali prokuratorzy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(hisks/sxc.hu)

*Na dożywocie sąd federalny w Detroit skazał Nigeryjczyka Faruka Abdulmutallaba, który próbował zdetonować bombę na pokładzie samolotu Northwest. Przemycił ją w bieliźnie. *

Prowadząca sprawę sędzia Nancy Edwards odrzuciła prośbę oskarżonego o łagodniejszy wyrok. W swym ostatnim słowie 25-letni Nigeryjczyk powiedział, że dożywocie jest _ karą niezwykłą i okrutną _. Odwoływał się w ten sposób do konstytucji USA, która zabrania tak określonych kar.

Przed ogłoszeniem wyroku w sądzie odtworzono nagranie wideo pokazujące wybuch spowodowany przez replikę bomby przemyconej przez Abdulmutallaba do samolotu. Prokuratorzy domagający się surowej kary nazwali oskarżonego _ potencjalnym masowym mordercą, który uważa swoje zbrodnie za popełnione z boskiej inspiracji _.

Terrorysta, który początkowo nie przyznawał się do winy, oświadczył, że zaplanował zamach, aby _ pomścić zabójstwa niewinnych muzułmanów _ przez Amerykę. 25 grudnia 2009 r. Abdulmutallab wniósł bombę ukrytą w majtkach na pokład samolotu Northwest lecącego z Amsterdamu do Detroit.

Ładunek wybuchowy eksplodował tylko częściowo, nie powodując katastrofy. Pasażerowie obezwładnili Nigeryjczyka. Abdulmutallab przyznał, że w Jemenie szkolił się w obozie dla terrorystów i czerpał nauki u ideologa Al-Kaidy, islamskiego duchownego Anwara al-Awlakiego. Awlaki zginął we wrześniu ub.r. w nalocie amerykańskiego samolotu bezzałogowego w Jemenie.

Więcej o zamachach czytaj w Money.pl
Szef Al-Kaidy zginął podczas nocnego ostrzału To wielki cios dla Al-Kaidy i ogromny sukces amerykańskiej armii.
Wiedzą, kto dokonał zamachu. To Al-Kaida? Władze Nigerii poinformowały w środę, że piątkowy zamach na budynek ONZ w Abudży, w którym zginęły 23 osoby, przygotował członek lokalnej sekty islamistycznej powiązany z Al-Kaidą. Jest obecnie poszukiwany.
Drony CIA zaatakują bazy Al-Kaidy w Jemenie Włączenie CIA do tych operacji oznacza eskalację działań antyterrorystycznych w Jemenie, gdzie działa obecnie tylko 10 bezzałogowych samolotów Predator,
Tagi: terroryści, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz