Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bp Budzik: Krytyka Komisji Majątkowej - niesłuszna

0
Podziel się:

Kościół ma prawo do zwrotu zabranych dóbr - mówi sekretarz Episkopatu.

Bp Budzik: Krytyka Komisji Majątkowej - niesłuszna
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

- _ Kościół ma prawo do zwrotu bezprawnie zabranych dóbr, krytyka medialna dotycząca tej kwestii jest niesprawiedliwa _ - oświadczył podczas konferencji prasowej w Warszawie sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski biskup Stanisław Budzik (na zdjęciu z prawej).

- _ Jeżeli były jakieś nieprawidłowości w Komisji Majątkowej, to musi to potwierdzić sąd _ - oświadczył biskup Budzik. Zaznaczył, że Kościół jest gotów do współpracy i pomocy. - _ Natomiast te wszystkie zarzuty, które pojawiają się w prasie, są przed prawomocnymi decyzjami sądowymi wysoce niesprawiedliwe _ - powiedział. Podkreślił także, że Kościołowi zależy na szybkim zakończeniu prac komisji i jest gotów pójść na ustępstwa w tych sprawach, które nie zostały jeszcze rozwiązane.

Bp Budzik mówił także, iż Komisja Majątkowa nie ma uprawnień dotyczących sporządzania operatów szacunkowych dot. wyceny gruntów, które odzyskują instytucje kościelne. - _ Ciągle się mówi, że Kościół robi te operaty i zaniża cenę. Natomiast te operaty szacunkowe są sporządzane przez ludzi, którzy mają licencję i mają kontrolę ministerialną nad sobą. Jeżeli oni gdziekolwiek zaniżyli jakąś wartość, to powinni odpowiedzieć przed sądem, a nie rzucać tych wszystkich inwektyw na Komisję Majątkową i Kościół. Są to instytucje, które mają państwową licencję do sporządzania operatów finansowych. Jeżeli te operaty są fałszywie sporządzane, trzeba ich pociągnąć do odpowiedzialności. Jesteśmy za pełnym przestrzeganiem prawa, nigdy nie będziemy nikogo kryć _ - podkreślił hierarcha.

Przypomniał także, że problem odzyskiwania zagrabionych dóbr dotyczy nie tylko Kościoła katolickiego, ale także m.in.: prawosławnego, protestanckiego i wspólnoty żydowskiej. _ - Wspólnoty te dwukrotnie doświadczyły niesprawiedliwych działań, gdy pozbawiono je mienia i przez tendencyjną krytykę przy zwrocie dóbr _ - mówił sekretarz generalny KEP.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/9/t111369.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sprawdz;w;ktorym;wojewodztwie;kosciol;dostal;najwiecej,85,0,680789.html) Sprawdź, w którym województwie Kościół dostał najwięcej
Z kolei przewodniczący KEP abp Józef Michalik oświadczył, że Kościół nie ma nic wspólnego z aresztowanym w ubiegłym tygodniu pełnomocnikiem instytucji kościelnych w Komisji Majątkowej Markiem P., gdyż reprezentował on jedynie _ poszczególne jednostki _. _ Wygląda na to, że są rozgrywki pomiędzy jakimiś grupami _ - powiedział. _ - W żadnym wypadku Kościół nie może akceptować różnych szachrajstw, które przy tej okazji wychodzą. Kościół nie ma żadnego interesu, żeby bronić jakichś grup nieuczciwych _ - dodał abp Michalik.

Podkreślił też, że Komisja Majątkowa działa zbyt długo. - _ Jeśli się państwową instytucję utrzymuje przez kilkanaście lat, to trzeba sobie postawić pytanie, czyj to jest interes _ - mówił przewodniczący KEP.

Komisja Majątkowa działająca przy resorcie spraw wewnętrznych i administracji na mocy ustawy z 1989 r., dotyczącej stosunków państwa i Kościoła, zajmuje się m.in. roszczeniami strony kościelnej ws. dóbr kościelnych bezprawnie zagarniętych przez państwo w okresie PRL. W zamian kościelne instytucje otrzymują rekompensaty, np. grunty.

W skład Komisji wchodzi 12 osób: po sześciu przedstawicieli rządu i episkopatu. Komisja zajmuje się zwrotem majątków, które zgodnie z ustawą z 1950 r. nie podlegały nacjonalizacji, gdyż nie przekraczały 50 ha. Często jednak je odbierano, nie wystawiając żadnych pokwitowań.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/243/5875.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/chocholowski;sluzalczosc;wobec;kosciola;slono;kosztuje,156,0,680092.html) Chochołowski: Służalczość wobec Kościoła słono kosztuje
Przez kilkanaście lat działania Komisja rozstrzygnęła ok. 2,8 tys. spraw; część z nich załatwiono _ w trybie nieuzgodnienia stanowiska _ - nie osiągnięto porozumienia. Komisja ma do rozpatrzenia jeszcze ok. 240 wniosków. Media spekulują, że komisja jeszcze w tym roku ma zakończyć prace.

Komisja wielokrotnie była krytykowana m.in. za to, że większość decyzji zapadało za zamkniętymi drzwiami, bez konsultacji z samorządami czy zarządcami nieruchomości. Media donosiły też, że nie weryfikowano wycen gruntów przedstawianych przez rzeczoznawców Kościoła - miały być one zaniżane.

W ubiegłą środę Sąd Rejonowy w Gliwicach aresztował na trzy miesiące pełnomocnika instytucji kościelnych w Komisji Majątkowej Marka P. Jest on podejrzany o korumpowanie osoby pełniącej funkcję publiczną w Komisji oraz wielomilionowe oszustwa. Został w niedzielę zatrzymany przez CBA. Gliwicka prokuratura okręgowa postawiła mu cztery zarzuty. Jeden dotyczy korumpowania osoby pełniącej funkcję publiczną w komisji majątkowej, trzy pozostałe - oszustwa na szkodę dwóch osób fizycznych i jednej instytucji na łączną sumę ok. 10 mln zł.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/128/t75904.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/jest;areszt;w;sprawie;korupcji;w;komisji;majatkowej,97,0,679777.html) Jest areszt w sprawie korupcji w Komisji Majątkowej Pełnomocnik zakonów trafi za kratki na trzy miesiące.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/193/t19137.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kosciol;dostaje;majatek;a;gminy;sa;poszkodowane,21,0,561429.html) "Kościół dostaje majątek, a gminy są poszkodowane" Rządowo-kościelna komisja ignoruje samorządy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/59/t109371.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kosciol;bedzie;oddawal;nieruchomosci,8,0,680200.html) Kościół będzie oddawał nieruchomości? Władze Krakowa chcą podważyć niektóre decyzje Komisji Majątkowej.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)