Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

BP ogłasza: Szyb w Zatoce Meksykańskiej jest martwy

0
Podziel się

Ekipy koncernu ostatecznie uszczelniły miejsce wycieku ropy.

BP ogłasza: Szyb w Zatoce Meksykańskiej jest martwy
(PAP/EPA)
bEiaOFDV

Ekipy koncernu BP ostatecznie uszczelniły miejsce katastrofalnego wycieku ropy w szybie naftowym Macondo w Zatoce Meksykańskiej, uszkodzonym w wyniku eksplozji na platformie wiertniczej Deepwater Horizon 20 kwietnia.

Jak powiedział w niedzielę admirał Thad Allen, który kierował walką ze skutkami katastrofy z ramienia rządu USA, _ szyb Macondo nie stanowi już zagrożenia dla Zatoki Meksykańskiej _.

Prezydent Barack Obama z zadowoleniem powitał wiadomość o uszczelnieniu szybu, ale ostrzegł, że _ nie będzie łatwo _ teraz, gdy uwaga skupia się na odbudowie zniszczeń, jakich doświadczyła ludność obszarów dotkniętych wyciekiem ropy.

bEiaOFDX

Ekipy techników z BP rozpoczęły końcową operację cementowania szybu w piątek. W niedzielę przeprowadzono testy wytrzymałości cementowej plomby, które wypadły pozytywnie. Następnie ogłoszono, że szyb jest _ martwy _.

ZOBACZ RELACJĘ Z ZATOKI MEKSYKAŃSKIEJ (Bloomberg, ang):

Wybuch 20 kwietnia spowodował pożar i zatonięcie platformy. Zginęło 11 pracujących tam robotników. Z uszkodzonego szybu zaczęła się wydobywać ropa do wód zatoki. Wypłynęło w sumie 4,9 miliona baryłek ropy, zanim w lipcu udało się tymczasowo zatamować miejsce wycieku.

Przyczyną największej w historii USA katastrofy ekologicznej były głównie zaniedbania BP, który dzierżawił platformę i prowadził na niej prace wiertnicze. Zawiodła głowica przeciwerupcyjna i jej obudowa.

bEiaOFEd

Wini się też rząd USA, który nie dopilnował, by koncern wprowadził odpowiednie zabezpieczenia.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/t102614.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/bp;ma;rekordowa;strate;a;jego;szef;odchodzi,55,0,648759.html) BP ma rekordową stratę, a jego szef odchodzi Okres od kwietnia do czerwca koncern zamknął na minusie. Stracił 17 miliardów dolarów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/217/t96985.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bp;nie;ponosimy;pelnej;winy;za;wyciek,191,0,672447.html) BP: Nie ponosimy pełnej winy za wyciek BP nie jest winien rażącego zaniedbania w sprawie wycieku ropy - oświadczył koncern.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/143/t95887.jpeg ) ] (http://news.money.pl/artykul/usa;wyciek;ropy;moze;spowodowac;8;mld;dolarow;straty,7,0,615943.html) USA: Wyciek ropy może spowodować 8 mld dolarów straty Koncern BP zlikwiduje skutki katastrofy i wypłaci rekompensaty.
bEiaOFEy
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)