Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Brazylijczycy wybierają prezydenta i parlament

0
Podziel się:

Największe szanse na prezydenturę ma Dilma Rousseff, którą popiera Lula da Silva.

Brazylijczycy wybierają prezydenta i parlament
(PAP/EPA)
bEEsoYIB

Niedziela jest w Brazylii dniem wyborów prezydenckich, parlamentarnych i do władz stanowych. Największe szanse na objęcie urzędu prezydenta ma 62-letnia Dilma Rousseff, którą popiera ustępujący prezydent Luiz Inacio Lula da Silva.

Rousseff, z pochodzenia Bułgarka, reprezentuje rządzącą Partię Pracujących, której honorowym przewodniczącym jest da Silva.

Są to już szóste bezpośrednie wybory prezydenckie w czwartej pod względem liczby ludności demokracji na świecie od zakończenia w 1985 r. rządów wojskowych i pierwsze, w których nie kandyduje da Silva, gdyż przepisy zabraniają mu walczyć o trzecią kadencję.

bEEsoYID

Oprócz prezydenta, który jest jednocześnie szefem rządu, Brazylijczycy wybiorą m.in. 27 gubernatorów, 513 członków Izby Deputowanych, 54 z 81 senatorów i 1059 członków parlamentów stanowych.

Do głosowania uprawnionych jest 136 mln Brazylijczyków. Lokale wyborcze będą czynne w godz. 8-17 (13-22 czasu polskiego), ale ze względu na strefy czasowe ostatnie lokale w Amazonii będą otwarte do północy czasu polskiego. Pierwsze wyniki spodziewane są w poniedziałek o godz. 5 czasu polskiego.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t89304.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/brazylia;wprowadza;sankcje;handlowe;wobec;usa,193,0,596929.html) Brazylia wprowadza sankcje handlowe wobec USA Blokuje towary: od aut Forda po ketchup Heinza. To reakcja na dotowanie produkcji bawełny.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t96674.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/iran;turcja;i;brazylia;zawarly;umowe;atomowa,67,0,621123.html) Iran, Turcja i Brazylia zawarły umowę atomową Iran wymieni 1200 kg nisko wzbogaconego uranu na paliwo do reaktora.
bEEsoYJe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)