Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Broń chemiczna w Syrii. Bliski finał wywozu

0
Podziel się:

Do dzisiaj udało się już wywieść z Syrii ponad 80 proc zapasów broni chemicznej i materiałów służących do jej produkcji.

Broń chemiczna w Syrii. Bliski finał wywozu
(Polaris/East News)

Po 27 kwietna na terytorium Syrii nie będzie już broni chemicznej. Poinformowało o tym publiczne radio duńskie, opierając się między innymi na informacjach dowództwa duńskich oddziałów, organizujących wywóz syryjskiego arsenału chemicznego.

Do dzisiaj udało się już wywieść z Syrii ponad 80 proc zapasów broni chemicznej i materiałów służących do jej produkcji.

Chemikalia używane do wytwarzania broni chemicznej zostaną przetransportowane do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Finlandii, gdzie będą utylizowane przez wyspecjalizowane firmy. Gotowa broń będzie zaś niszczona na pokładzie amerykańskiego statku _ Cape Ray _, na którym zainstalowano specjalną aparaturę. Proces utylizacji prowadzony będzie na wodach międzynarodowych Morza Śródziemnego, z dala od brzegów.

Jak oświadczyła koordynator całej tej operacji z ramienia ONZ i Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej - OPCW - Sigrid Kaag, rządowi w Damaszku pozostało jeszcze zniszczenie pustych pojemników po gazie musztardowym, kilku instalacji produkcyjnych oraz magazynów, w których tę broń przechowywano. Musi to nastąpić do 30 czerwca i wszystko wskazuje na to, że termin ten zostanie zrealizowany.

W operacji wywozu syryjskiej broni chemicznej uczestniczyły dwa statki transportowe - duński _ Arka Futura _ oraz norweski _ Taiko _. Ich działania ochraniały okręty wojenne Danii i Norwegii. Bezpieczeństwo całej operacji zapewniały też okręty wojenne Chin, Rosji i Wielkiej Brytanii.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)