Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
hiszpania
16.09.2013 06:40

Broń w Hiszpanii. Zakaz bomb kasetowych

Hiszpania zakazuje produkcji, przechowywania, używania i sprzedaży bomb kasetowych - zdecydowała tamtejsza Rada Ministrów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(RichieC/CC/Flickr)

Hiszpania jest jednym z ponad 100 państw, które pięć lat temu podpisały konwencję zakazującą tej broni.

Zgodnie z decyzją rządu, do istniejącego od 25 lat Prawa Zakazującego Min Przeciwpiechotnych, zostanie włączony artykuł dotyczący zakazu bomb kasetowych. Hiszpania produkowała je do 2008 roku.. Wicepremier Soraya Saenz de Santamaria, zapewniła, że armia zniszczyła już cały zapas tej broni.

Od 1965 roku od bomb kasetowych zginęło na świecie ponad 100 tysięcy osób. 98 procent z nich to cywile, a co czwartą ofiarą jest dziecko. Zrzucane z samolotów lub wystrzeliwane z artylerii bomby kasetowe wybuchają tuż nad ziemią rozrzucając setki mniejszych bomb. Wiele z nich nie wybucha od razu i potrafi zabijać nawet dziesiątki lat po zakończeniu wojny.

Konwencji o zakazie używania tej broni nie podpisali jej najwięksi producenci: USA, Rosja i Chiny, również Polska, która wciąż ją produkuje.

Czytaj więcej w Money.pl
W Moskwie szukają broni chemicznej? Przy większości wejść do stołecznej kolejki podziemnej dyżurują oddziały policji.
400 ton broni z Turcji trafi do rąk powstańców Dostawa finansowana jest przez kraje Zatoki Perskiej - poinformowały źródła związane z syryjską opozycją.
Tagi: hiszpania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz