Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
brown
31.08.2008 16:58

Brown: Zachód musi uniezależnić się od Rosji

Brytyjski premier chce szybkiego powstania wspólnego, europejskiego rynku gazu i energii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ EPA)

Brytyjski premier Gordon Brown uważa, że zarówno Unia Europejska, jak i NATO muszą dokonać przeglądu stosunków z Moskwą, by zapobiec dalszym _ aktom agresji ze strony Rosji _, takim jak niedawny atak na Gruzję.

W artykule zamieszczonym w tygodniku _ Observer _ w przeddzień nadzwyczajnego spotkania UE w Brukseli, zwołanego w związku z konfliktem zbrojnym na Kaukazie, Brown wyraził przekonanie, iż taki przegląd będzie gruntowny.

Według _ Observera _ wypowiedź Browna jest wyrazem obaw, iż konflikt terytorialny o Osetię Południową może przekształcić się w wojnę energetyczną, w której Rosja wykorzysta swoje zasoby do wymuszenia posłuchu na krajach zależnych od jej dostaw.

_ Nie można dopuścić do tego, by jakiś kraj mógł posłużyć się energią do zduszenia Europy _ - oświadczył brytyjski premier.

ZOBACZ TAKŻE:

W dłuższej perspektywie Zachód, zdaniem Browna, będzie musiał ograniczyć swą zależność energetyczną od Rosji, rozejrzeć się za innymi źródłami dostaw energii i zwiększyć wykorzystanie alternatywnych źródeł, takich jak energia nuklearna.

Brown chce, by brukselski szczyt zdynamizował prace nad wspólnym, europejskim rynkiem gazu i energii elektrycznej. Opowiada się także za zwiększeniem nakładów na budowę rurociągów, którymi ropa i gaz z rejonu Morza Kaspijskiego mogłyby być dostarczane przez Turcję na Zachód z pominięciem Rosji.

W sobotniej rozmowie telefonicznej z rosyjskim prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem Brown ostrzegł go, iż Rosja może się spodziewać stanowczej i zdecydowanej odpowiedzi na swe działania w Gruzji.

CZY UNIA EUROPEJSKA POWINNA NAŁOŻYĆ SANKCJE NA ROSJĘ?

PODYSKUTUJ O TYM NA FORUM.

Tagi: brown, unia europejska, wielka brytania, energetyka, ropa, gaz, wiadomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz