Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Brytyjczycy chcą ograniczyć produkcję biopaliw

0
Podziel się:

Ich zdaniem ma to zapobiec dalszemu gwałtownemu wzrostowi cen żywności.

Brytyjczycy chcą ograniczyć produkcję biopaliw
(PAP/EPA)

Brytyjski kanclerz skarbu Alistair Darling zwrócił się do Banku Światowego o sporządzenie pilnej analizy amerykańskiego i europejskiego programu wykorzystania biopaliw wobec oznak narastającego kryzysu na światowym rynku żywności - informuje tygodnik "The Observer".

Darling domaga się, by analiza była gotowa na najbliższy, czerwcowy szczyt G7.

- _ Byłoby wielkim błędem, gdybyśmy znaleźli się w sytuacji, w której uprawiamy kukurydzę istotną dla wykarmienia ludzi i produkowali z niej paliwo. Takiej sytuacji nie udałoby się utrzymać na dłuższą metę _ - powiedział Darling na posiedzeniu Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Darling dodał, że jest to także problem dotyczący Wielkiej Brytanii, gdzie od kilku miesięcy drożeje chleb.

- _ Po raz pierwszy od pokolenia mamy do czynienia z sytuacją, w której inflacja nie jest generowana przez brytyjską gospodarkę, lecz pochodzi z importu. _ _ Rosną ceny żywności, energii i surowców _ - podkreślił Darling.

ZOBACZ TAKŻE:

Rozwiązanie brytyjski minister widzi w zapewnieniu krajom rozwijającym się niezbędnej infrastruktury umożliwiającej im zwiększenie produkcji żywności oraz w przyspieszeniu rozmów o liberalizacji światowego handlu w celu otwarcia rynków i usunięcia subsydiów do produkcji żywności.

Jednym z czynników rosnących cen surowców, jest według MFW, subsydiowanie amerykańskich farmerów uprawiających kukurydzę przeznaczoną do produkcji biopaliwa. Skutkiem tego jest zmniejszenie areału pod zasiew zbóż i soji, co winduje ceny obu tych produktów.

W ostatnich dniach w niektórych, biednych krajach świata m. in. na Haiti, w Indonezji, Mauretanii, Senegalu i Bangladeszu doszło do burzliwych rozruchów ludności protestujących przeciwko rosnącym cenom podstawowych artykułów żywnościowych - pszenicy, ryżu, soji i oleju roślinnego.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)