Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Brytyjski minister stracił stanowisko, wyłudzał pieniądze

0
Podziel się

David Laws nienależnie pobrał 40 tys. funtów dopłaty do czynszu.

Brytyjski minister stracił stanowisko, wyłudzał pieniądze
(EPA/PAP)
bEgqLKqJ

*Próby tłumaczenia się nie wystarczyły i pierwszy wiceminister finansów w nowym rządzie brytyjskim David Laws podał się do dymisji, reagując na ujawnienie przez prasę, że nadużywał parlamentarnego systemu refundacji poselskich wydatków. *

Laws, liberał, pobierał refundację za wynajmowanie pokoi od właściciela lokalu, z którym łączył go homoseksualny związek. Ten pierwszy skandal w koalicyjnym rządzie torysów Davida Camerona z Liberalnymi Demokratami Nicka Clegga ujawnia sobotni _ Daily Telegraph _.

Podnajmowanie domów, mieszkań lub pokojów od partnerów seksualnych zostało zakazane w regulaminie poselskim w 2006 roku.

bEgqLKqL

Laws przepraszał, zapowiedział, że zwróci podatnikom 40 tys. funtów szterlingów i zgodził się, by sprawą zajęła się komisja ds. standardów i przywilejów poselskich Izby Gmin. Tłumaczył, że motywem jego działań nie było dążenie do zmaksymalizowania rynkowej wartości nieruchomości (sprzedanej przez jego partnera z dużym zyskiem w 2007 roku), lecz utrzymanie w tajemnicy związku, który sięga 2001 roku, gdy został posłem Izby Gmin.

Laws, który jest milionerem i byłym bankierem JP Morgan, reprezentuje okręg Yeovil we wschodniej Anglii. Miał oficjalny tytuł głównego sekretarza ministerstwa finansów (pierwszego wiceministra) i odgrywał w koalicji torysów z liberałami ważną rolę polityczną. Z ramienia liberałów prowadził z konserwatystami rozmowy koalicyjne. Był nazywany _ człowiekiem od brudnej roboty _. Jego zadaniem było m.in. opracowanie planu cięć wydatków publicznych o 6,2 mld funtów.

W Londynie poinformowano, że Lawsa zastąpi Danny Alexander, również liberał.

Według agencji Press Association sprawa Lawsa jest poważnym problemem dla koalicji torysów z liberałami, ponieważ głosiła ona hasło oczyszczenia życia politycznego, zaś ważnym punktem jej programu oszczędnościowego jest zlikwidowanie apanaży w sektorze publicznym.

bEgqLKqR

Laws nie był obiektem zainteresowania w czasie ubiegłorocznego skandalu związanego z refundacją poselskich wydatków, ponieważ nie wiedziano o jego związkach z właścicielem podnajmowanego lokum.

bEgqLKrm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)