Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gazociąg nabucco
22.11.2010 19:07

Bułgaria chce przyspieszeniea budowy gazociągu Nabucco

W budowie uczestniczą Austria, Węgry, Bułgaria, Rumunia i Turcja.

Podziel się
Dodaj komentarz
(lagereek/iStockphoto)

*W tym celu szef jej dyplomacji udaje się do Wiednia na rozmowy z kierownictwem spółki Nabucco Gas Pipeline International, mającej realizować projekt - poinformowało bułgarskie MSZ. *

Spotkanie odbędzie się we wtorek z inicjatywy strony bułgarskiej, która podkreśla konieczność przyspieszenia projektu - podał resort.

_ - Zwróciłem się o to spotkanie, ponieważ realizacja Nabucco jest priorytetem dla Bułgarii, która podjęła wszystkie niezbędne kroki dla ułatwienia rozpoczęcia projektu _ - powiedział minister Nikołaj Mładenow, według którego uczestnicy projektu powinni być bardziej aktywni w mobilizowaniu europejskiego poparcia.

W połowie listopada Bułgaria i Rosja podpisały pakiet porozumień, regulujących projektowanie i budowę gazociągu South Stream przez Morze Czarne. Na podpisanie dokumentów przybył do Sofii z kilkugodzinną wizytą premier Rosji Władimir Putin, który podkreślił konieczność przyspieszenia tego projektu.

Spowodowało to komentarze, że Sofia zbliża się do Moskwy, co może stać się przyczyną opóźnienia budowy Nabucco, tym bardziej że władze bułgarskie deklarowały, że nie mają pieniędzy ani na jeden, ani na drugi projekt. Na bułgarski odcinek South Stream gotowa jest udzielić kredytu Rosja. W przypadku Nabucco Bułgaria liczy na europejskie finansowanie. Premier Bojko Borysow powiedział niedawno, że ma nadzieję na kredyt w wysokości 65 mln euro na budowę nitki, łączącej systemy gazociągowe Bułgarii i Turcji, która ma w przyszłości stać się elementem Nabucco.

South Stream jest projektem konkurencyjnym wobec wspieranego przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone gazociągu Nabucco. W tym drugim przedsięwzięciu uczestniczą Austria, Węgry, Bułgaria, Rumunia i Turcja. Nabucco ma zmniejszyć uzależnienie Europy od rosyjskiego gazu. Rozpoczęcie budowy planowane jest na 2012 rok.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/12/t90380.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/handelsblatt;gazprom;chce;storpedowac;nabucco,153,0,642969.html) "Handelsblatt": Gazprom chce storpedować Nabucco Rosjanie zachęcają niemiecki koncern RWE do wejścia w South Stream.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/t111362.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rosja;nie;chce;tranzytu;przy;sprzedazy;ropy,100,0,706916.html) Rosja nie chce tranzytu przy sprzedaży ropy Kupno Lotosu miałoby otworzyć Rosji nową drogę transportu czarnego złota.
Tagi: gazociąg nabucco, gazociąg, nabucco, gaz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz