Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bułgaria: Próba zamachu na lidera tureckiej partii Ahmeda Dogana

0
Podziel się

Napastnik wdarł się na trybunę i wydając okrzyki, zbliżył pistolet do skroni lidera DPS. Broń jednak nie wystrzeliła. Sprawcę natychmiast obezwładniono.

Bułgaria: Próba zamachu na lidera tureckiej partii Ahmeda Dogana
(Robert Brook/CC/Flickr)
bEpGtIRN

Uzbrojony mężczyzna próbował zastrzelić lidera tureckiej partii w Bułgarii Ruch na rzecz Praw i Swobód Ahmeda Dogana w chwili, kiedy ten wygłaszał przemówienie na konferencji partii w Sofii w obecności kilkuset delegatów i gości.

Napastnik wdarł się na trybunę i wydając okrzyki, zbliżył pistolet do skroni lidera DPS. Broń jednak nie wystrzeliła. Sprawcę natychmiast obezwładniono.

Dogan nie został ranny - poinformował jego zastępca Lutfi Mestan. Polityka wyprowadzono z sali, a konferencję przerwano na kilka godzin.

bEpGtIRP

Według MSW zamachowcem jest 25-letni obywatel bułgarski tureckiego pochodzenia Oktaj Mechmedow, który był delegatem na konferencji. Jest on przesłuchiwany, ale policja nie poinformowała o motywach próby zamachu. Nie podano również, czy używał broni na ostrą amunicję.

58-letni Dogan był jednym z założycieli DPS w 1990 r. i pozostaje przewodniczącym partii. Na sobotniej konferencji zamierzał jednak zrezygnować i przekazać funkcję lidera swojemu zastępcy Mestanowi. Właśnie czytanie oświadczenia, w którym mówił, że pora ustąpić, przerwał atak napastnika.

Dogan jest jedynym partyjnym liderem w Bułgarii, który niezmienne pełnił swoje funkcje w czasie wszystkich przemian politycznych w Bułgarii. Był posłem do parlamentów wszystkich kadencji od 1990 roku. Jego partia pełni rolę języczka u wagi na bułgarskiej scenie politycznej i była formalnym lub nieformalnym uczestnikiem wszystkich koalicji, które rządziły w kraju po 1990 roku, z wyjątkiem ostatnich ponad trzech lat. Obecnie DPS jest trzecią siłą w parlamencie; jej klub liczy 35 posłów w 240-miejscowym Zgromadzeniu Narodowym.

Według obserwatorów przekazanie przez Dogana władzy w DPS swojemu zastępcy miało pozwolić partii, która po wyborach parlamentarnych w 2009 roku po raz pierwszy od swego powstania znalazła się w opozycji, powrót do władzy po najbliższych wyborach parlamentarnych, w koalicji z rządzącą obecnie centroprawicową partią GERB (Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii).

bEpGtIRV

DPS zrzesza mniejszość turecką i muzułmańską w Bułgarii. Wybory parlamentarne odbędą się w tym kraju w lipcu br.

Sobotnia próba zamachu jest drugim atakiem na czynnego polityka w Bułgarii od 1989 roku. W 1996 r. zastrzelono byłego premiera Andreja Łukanowa. W chwili zabójstwa Łukanow był posłem.

Czytaj więcej w Money.pl
Pomagał zamachowcowi. Wiedzą kim jest Ustalono tożsamość jednego z dwóch wspólników sprawcy lipcowego zamachu na autobus z izraelskimi turystami na lotnisku w bułgarskim porcie Burgas - poinformowała w środę wieczorem telewizja BTV.
Kto stoi za zamachem w Burgas? Są oskarżenia Premier Izraela Benjamin Netanjahu oskarżył libański Hezbollah o to, że stoi za zamachem bombowym przeprowadzonym dzień wcześniej w bułgarskim mieście Burgas na autobus z izraelskimi turystami.
Unia gotowa pomóc. Specjalne oświadczenie Komisja Europejska zaoferowała pomoc Bułgarii, gdzie wczoraj doszło do zamachu na izraelskich turystów na lotnisku w Burgas.
bEpGtISq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)