Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
protesty w bułgarii
28.09.2011 11:12

Bułgarzy w proteście przeciw romskiemu bossowi

Kirił Raszkow został aresztowany pod zarzutem gróźb pozbawienia życia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Robert Brook/CC/Flickr)

*168 osób zostało zatrzymanych po antyromskich protestach, które miały miejsce wczoraj w 14 miastach w Bułgarii - poinformował szef służb operacyjnych bułgarskiego MSW Kalin Georgiew. *

Do największych protestów doszło w Płowdiwie i - według policji - uczestniczyło w nich 2 tys. osób. Lokalne media szacują liczbę uczestników wiecu w tym mieście na ponad 4 tys.

Wśród zatrzymanych jest spora grupa nieletnich. Tylko w Warnie było ich 10 - podał Georgiew. Większość ma być sądzona w trybie przyspieszonym za chuligaństwo, posiadanie białej broni, petard i innych niebezpiecznych przedmiotów. Jednej osobie zarzucono próbę szerzenia nienawiści na tle rasowym i etnicznym - dodał.

Romski przywódca Kirił Raszkow, którego osoba była powodem wybuchu antyromskich protestów i którego przez pięć dni pilnowała policja, został aresztowany wczoraj wieczorem pod zarzutem gróźb pozbawienia życia - poinformował Georgiew.

Okazało się, że w ostatnim roku złożono przeciw niemu na policji trzy skargi, na które reagowano w niewłaściwy sposób. Ostatnią złożono cztery godziny przed śmiercią 19-latka we wsi Katunica pod Płowdiwem w piątek; jego śmierć stała się powodem antyromskich wystąpień. Skargę złożyła rodzina mężczyzny. Młody człowiek został przejechany przez należący do Raszkowa pojazd, a według mieszkańców wsi nie był to zwykły wypadek drogowy, tylko zabójstwo i dlatego zażądano wysiedlenia romskiego klanu.

Po wybuchu zamieszek władze podatkowe przystąpiły do rewizji u krewnych Raszkowa, którzy od 10 lat nie płacili podatków. Media bułgarskie twierdzą, że szef romskiego klanu od połowy lat 90. odgrywa ważną rolę w handlu romskimi głosami w wyborach. Obecnie w Bułgarii toczy się kampania przed wyznaczonymi na 23 października wyborami prezydenckimi i samorządowymi.

Więcej o protestach w Bułgarii w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/170/t135082.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/bulgarzy;zablokowali;stacje;bo;paliwo;drogie,61,0,793149.html) Bułgarzy zablokowali stacje. Bo paliwo drogie Protest był wymierzony przeciw monopolistom, którzy podnieśli ceny m.in. paliw i prądu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/127/t130943.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rolnicy;blokuja;stolice;bulgarii;chca;doplat,53,0,790581.html) Rolnicy blokują stolicę Bułgarii. Chcą dopłat Domagają się zmian w polityce podatkowej i szerszego dostępu do unijnych i krajowych dopłat.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/14/t84750.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/w;bulgarii;protestuja;producenci;tytoniu,173,0,762541.html) W Bułgarii protestują producenci tytoniu Domagają się oni zapłacenia za wyprodukowany tytoń. Doszło do starć z policją.
Tagi: protesty w bułgarii, bułgaria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz