Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bunt młodych, nie islamska rewolucja

0
Podziel się:

Królewski Instytut Elcano zorganizował konferencję poświęconą sytuacji w świecie arabskim.

Bunt młodych, nie islamska rewolucja
(PAP/EPA)
bEKDDVFh

Czołowi hiszpańscy eksperci od spraw Bliskiego Wschodu są zgodni co do tego, że ostatnie wydarzenia w regionie to nie rewolucja inspirowana przez islamistów, lecz _ bunt młodych _ przeciwko dyktaturom i wykluczeniu ekonomicznemu.

_ Mur strachu _ w krajach Afryki Północnej został obalony wskutek _ przemiany cywilizacyjnej _, jaka zaszła m.in. pod wpływem swobodnego przepływu informacji, zwłaszcza rozpowszechnienia internetu. Tę diagnozę, sformułowaną przez Anę Planet z madryckiego Śródziemnomorskiego Warsztatu Studiów Międzynarodowych, podziela większość uczestników seminarium zorganizowanego w Madrycie.

Na seminarium poświęconym analizie sytuacji w świecie arabskim, które zorganizował Królewski Instytut Elcano, wskazywano zgodnie na emancypację polityczną młodzieży regionu jako _ zaczyn _ ruchów, które doprowadziły do podważenia i upadku dyktatur w Tunezji i Egipcie.

bEKDDVFj

Młodzież, która walczy o szansę dla siebie, pociągnęła społeczeństwo w tych krajach, zapoczątkowując _ niezwykle szybki proces zmian _ - powiedział Haizam Amirah Fernandez z Instytutu Elcano.

Niezadowolona młodzież _ domaga się dla siebie udziału w korzyściach płynących z procesu globalizacji _ i _ zmienia dotychczasowe stosunki między państwem a społeczeństwem _ - twierdzi ten wybitny hiszpański ekspert od problemów świata arabskiego.

_ - W 1989 roku obalono w Berlinie mur z cementu i żelaza, w świecie arabskim wali się obecnie mur zbudowany ze strachu _ - powiedział Amirah. Zdaniem cytowanej Any Planet, obecne wydarzenia w świecie arabskim świadczą o _ wyczerpywaniu się impulsu islamizmu _, ponieważ czołową rolę w zmianach, jakie zachodzą w Tunezji i Egipcie, a obecnie także w Libii, odegrały _ siły laickie _.

bEKDDVFp

Amirah zaś wzywał do oderwania się od dotychczasowego sposobu myślenia na Zachodzie o świecie arabskim i udzielenia poparcia procesom w nim zachodzącym, ponieważ jest to dla Europy kwestia jej _ racji stanu _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/71/t131911.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/protesty;w;libii;14;rannych;w;starciach,130,0,772482.html) Protesty w Libii. 14 rannych w starciach Niepokoje wywołało zatrzymanie przez policję prawnika, który otwarcie krytykował władze.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/63/t132415.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gdy;libia;plonie;zloty;sie;oslabia,88,0,776280.html) Gdy Libia płonie, złoty się osłabia W najbliższych dniach kurs może podążyć w kierunku 4,00 za euro, oceniają eksperci.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t133765.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/30;mln;euro;dla;libijskich;uchodzcow,146,0,788114.html) 30 mln euro dla libijskich uchodźców Tyle UE da na pomoc humanitarną dla ludzi i ewakuację z rejonów objętych walkami.
bEKDDVFK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)