Notowania

wojna w libii
07.09.2011 12:04

Burkina Faso ukryje Kaddafiego?

Prezydent tego kraju ma wobec dyktatora dług wdzięczności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Brytyjski tygodnik _ First Post _ sugeruje, ze Muammar Kaddafi może szukać schronienia w Burkina Faso, gdyż prezydent tego kraju Blaise Compaore ma wobec niego dług wdzięczności jako wychowanek założonego przez libijskiego dyktatora Ośrodka Rewolucyjnego.

Nieoficjalne doniesienia sugerują, że właśnie do Burkina Faso może zmierzać konwój samochodów, który przekroczył granicę Libii z Nigrem. W konwoju mają się znajdować osoby z bliskiego otoczenia Kaddafiego.

Jednak władze Burkina Faso absolutnie wykluczyły azyl dla Kaddafiego, by - jak powiedział rzecznik rządu tego kraju Alain Eduard Traore - _ nie narobić sobie problemów _. _ - Nie możemy mu przyznać azylu, ponieważ od trzech lat nie mamy z nim dobrych stosunków _ - oświadczył rzecznik. Burkina Faso uznała przed dwoma tygodniami powstańczą Tymczasową Narodową Radę.

_ - Nie ulega wątpliwości, że Burkina Faso otrzymała od reżimu Kaddafiego wystarczająco dużą pomoc, by Compaore czuł się zobowiązany, by zapewnić schronienie co najmniej ścisłemu gronu współpracowników Kaddafiego _ - twierdzi tymczasem _ First Post _.

Przypomina, że Compaore pobierał nauki w założonym przez Kaddafiego Światowym Ośrodku Rewolucyjnym. WRC (World Revolutionary Center) działał w Libii w latach 80. Kaddafi założył go, gdy był u szczytu wpływów. W ocenie eksperta Stephena Ellisa - jak pisze _ First Post _ - _ WRC było odpowiednikiem uniwersytetów Harvarda i Yale dla całego pokolenia afrykańskich rewolucjonistów _.

Inny ekspert cytowany przez tygodnik Douglas Farah twierdzi, że Compaore był jednym z grona najbardziej zaufanych osób wytypowanych do _ braterstwa wzajemnie wspierających się despotów w ich bezwzględnych działaniach dla zdobycia władzy i bogactwa _.

Compaore doszedł do władzy w wyniku zamachu stanu w 1987 roku, obalając prezydenta Thomasa Sankarę, marksistowskiego rewolucjonistę, głoszącego hasło narodowej samowystarczalności i wzorującego się na rewolucji kubańskiej.

Po objęciu władzy Compaore odgrywał kluczową rolę w uzbrajaniu ruchów partyzanckich, na czele których stali jego dawni koledzy, tak jak i on absolwenci WRC: Foday Sankoh z Rewolucyjnego Zjednoczonego Frontu Sierra Leone (RUF) i Charles Taylor z Liberii. W oba te krwawe konflikty był również zaangażowany Kaddafi. Libijski przywódca wspierał też finansowo Burkina Faso.

Więcej na temat wojny w Libii w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/42/t155946.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/trwa;poscig;za;dyktatorem;dokad;ucieka;kaddafi,220,0,904412.html) Trwa pościg za dyktatorem. Dokąd ucieka Kaddafi? Rzecznik pułkownika twierdzi, że ten przebywa w Libii. Powstańcy mają jednak inne informacje.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/207/t155855.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tajemniczy;konwoj;kaddafiego;niger;sie;wypiera,208,0,904144.html) Tajemniczy konwój Kaddafiego. Niger się wypiera Do kraju przybyło kilka osób wyższej rangi, ale nie z pierwszego planu - twierdzi szef MSZ Nigru.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/148/t155540.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zaciesnia;sie;petla;wokol;kaddafiego,215,0,900311.html) Zacieśnia się pętla wokół Kaddafiego Siły wierne dyktatorowi bronią się już tylko w jego rodzinnej Syrcie i w Sabhie.
Tagi: wojna w libii, libia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz