Notowania

śnieżyce w usa
02.02.2011 07:30

Burze śnieżne paraliżują Stany

Gubernatorzy Missouri, Oklahomy, Illinois i Wisconsin ogłosili stan alarmowy i wezwali żołnierzy Gwardii Narodowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

fot: PAP/EPA_ fot: PAP/EPA _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/stany;zjednoczone;sparalizowane;przez;burze;sniezne,galeria,4943,0.html)Burze śnieżne sparaliżowały większą część Stanów Zjednoczonych. Ich skutki odczuje prawie jedna trzecia Amerykanów. Żywioł spowodował chaos na drogach i lotniskach.

Obfitym opadom śniegu na środkowym zachodzie towarzyszy silny wiatr w porywach osiągający prędkość 100 kilometrów na godzinę. Zawieje i zamiecie śnieżne powodują, że utrzymanie przejezdności dróg jest bardzo trudne. Na zaśnieżonej i oblodzonej nawierzchni dochodzi do wypadków. Zamykane są autostrady i lokalne drogi. Na wielu z nich kierowcy utknęli w zaspach.

Tylko dzisiaj odwołano 1300 połączeń na lotnisku O'Hare w Chicago.

Gubernatorzy Missouri, Oklahomy, Illinois i Wisconsin ogłosili stany alarmowe i wezwali żołnierzy Gwardii Narodowej. Do mieszkańców zaapelowano, by pozostali w domach.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/73/t90185.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/amerykanska;gospodarke;blokuje;snieg,167,0,595623.html) Amerykańską gospodarkę blokuje śnieg
W Chicago straż pożarna wyposażyła pracowników w 50 skuterów śnieżnych, które mają pomóc strażakom pokonać zaspy, ułatwiając szybkie dotarcie do osób potrzebujących pomocy.

Władze tego miasta od kilku dni ostrzegały mieszkańców przed śnieżycą, która swoimi rozmiarami może dorównywać tej z 1967 roku. Wtedy opady śniegu doszczętnie sparaliżowały Chicago.

Wichura towarzysząca intensywnym opadom śniegu spowodowała awarię linii energetycznych w co najmniej ośmiu stanach. We wtorek wieczorem prądu nie było w ponad 100 tysiącach domów. Liczba osób dotkniętych awarią ciągle rośnie.

W związku ze śnieżycami zamknięto szkoły i odwołano zajęcia na uczelniach. Władze miejskie w Chicago zawiesiły także na jeden dzień wczesne głosowanie w nadchodzących wyborach samorządowych. Urzędy, a także prywatne firmy zwalniały wcześniej swoich pracowników, by mogli dotrzeć do domów przed nadejściem burzy śnieżnej. Wiele osób także w środę będzie miało wolne.

Z kolei mieszkańcy południowo-wschodnich stanów zmagają się z niskimi temperaturami i gołoledzią na drogach. Lotnisko w Dallas w Teksasie zostało zamknięte we wtorek na 2,5 godziny. Tymczasem miasto przygotowuje się do największej sportowej imprezy roku w USA czyli zaplanowanego na niedzielę finału rozgrywek futbolu amerykańskiego - Super Bowl. W związku z trudnymi warunkami na drogach do kibiców zaapelowano o przełożenie podróży o kilka dni.

Kolejny atak zimy zmusił nawet prezydenta USA Baracka Obamę do zmiany planów. W środę miał przemawiać na jednym z uniwersytetów w Pensylwanii. W związku ze śnieżycami, które przesuwają się nad wschodnie wybrzeże, wizytę prezydenta przełożono na czwartek, poinformował Biały Dom.

Amerykańskie Narodowe Centrum Meteorologiczne ostrzega, że opady śniegu i oblodzenia obejmą obszar od Nowego Meksyku po Maine, czyli trzy czwarte powierzchni USA.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/93/t87645.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/stany;walcza;z;zima;zawalil;sie;dach;nad;stadionem,170,0,733866.html) Stany walczą z zimą. Zawalił się dach nad stadionem Zamknięte drogi w kilku stanach, odwołanych ponad 1600 lotów i wiele ofiar.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/95/t90207.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zima;znow;paralizuje;stany;tym;razem;zachodnie,187,0,745915.html) Zima znów paraliżuje Stany. Tym razem zachodnie Dla ruchu tymczasowo zamknięto międzystanowe autostrady nr 40 i 17.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/210/t127442.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/atak;zimy;w;usa;paraliz;komunikacyjny;w;szesciu;stanach,188,0,744124.html) Atak zimy w USA: Paraliż komunikacyjny w sześciu stanach W Nowym Jorku w nocy spadło ponad pół metra śniegu. Przejezdne są tylko główne ulice.
Tagi: śnieżyce w usa, usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz