Notowania

Przejdź na

Buzek: Parlament Europejski musi być bliżej obywateli

Traktat uczyni UE skuteczniejszą - mówi przewodniczący PE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Szef PE uczestniczy w spotkaniu przewodniczących niższych izb parlamentu krajów G8 oraz kilku innych zaproszonych państw.

_ -Jednym z naszych celów jest to, by być bliżej naszych obywateli _ - podkreślił. Zwrócił uwagę na to, że mimo niewielkiej frekwencji w czerwcowych wyborach do PE w Europie Środkowej _ poparcie dla procesu integracji jest nadal wysokie _. Teraz - dodałJerzy Buzek- konieczne jest zacieśnienie kontaktów z parlamentami krajowymi, reprezentującymi obywateli.

Przyszłość Unii Europejskiej zależy od wyniku referendum w Irlandii nad Traktatem Lizbońskim 2 października - przypomniał.

_ -Traktat uczyni UE skuteczniejszą, przede wszystkim w sprawach dotyczących obywateli europejskich _ - oświadczył szef PE. Następnie zauważył: _ Przegrana znaczyć będzie utratę części tej skuteczności _.

Jerzy Buzek podkreślił, że przyjęcie Traktatu w Irlandii sprawiłoby, że trzy kraje - Niemcy, Polska i Czechy - przyspieszyłyby procedurę ratyfikacji, chociaż - dodał - w przypadku Republiki Czeskiej _ istnieje trochę więcej pytań _.

Pytany przez Ansę o możliwość reelekcji przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso, były polski premier powiedział, że jest za tym i jest optymistą.

_ -Szanuję tych, którzy myślą, że Barroso nie otacza Parlamentu należnym uznaniem _, ale _ nie podzielam tej opinii _ - zaznaczył Buzek.

Obradujący w Rzymie przewodniczący niższych izb parlamentów G8 zostali w sobotę przyjęci przez prezydenta Włoch Giorgio Napolitano. Złożyli także wizytę na Kapitolu, w siedzibie władz Wiecznego Miasta.

Na sobotni wieczór zapowiedziano spotkanie Jerzego Buzka z szefem rosyjskiej Dumy Państwowej Borysem Gryzłowem.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: jerzy buzek, wiadomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz