Notowania

premier
10.12.2010 19:22

Były premier Chorwacji aresztowany w Austrii

Zatrzymała go austriacka na mocy międzynarodowego nakazu aresztowania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Roberta F./CC/Wikipedia)

Austriacka policja zatrzymała podejrzanego o korupcję byłego premiera Ivo Sanadera - podała chorwacka telewizja. Chorwacka prokuratura wydała dzień wcześniej nakaz jego aresztowania.

Aresztowanie Sanadera po południu w pobliżu Salzburga, na autostradzie łączącej dwa kraje związkowe - Salzburg i Karyntię - potwierdził rzecznik prasowy austriackiego ministerstwa spraw wewnętrznych, Alexander Marakovits.

Sanader opuścił kraj na krótko przed uchyleniem mu w czwartek przez parlament w Zagrzebiu immunitetu poselskiego. Prokuratura podejrzewa, że stał on za planem stworzenia w latach 2004-2009, gdy był premierem, _ funduszu łapówkowego _ dla swej konserwatywnej partii, Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (HDZ).

Były premier odrzuca oskarżenia, twierdząc, że mają one podłoże polityczne. Jest on najwyższej rangi chorwackim politykiem podejrzewanym o korupcję.

Według Markovitsa władze austriackie zaczęły działać, gdy otrzymały międzynarodowy nakaz aresztowania dotyczący Sanadera.

- _ Nasza policja próbowała go znaleźć i został namierzony tego popołudnia na autostradzie. Przewiozą go lokalnego sądu w Salzburgu, a potem władze zdecydują, co z nim będzie w następnych dniach bądź w następnych tygodniach _ - powiedział.

Analitycy uważają, że śledztwo przeciwko człowiekowi, który dominował przed dekadę w życiu politycznym Chorwacji, pomoże jej w staraniach o wejście do Unii Europejskiej. Kraj ten liczy na zakończenie rozmów akcesyjnych w przyszłym roku, lecz wcześniej musi przekonać Brukselę co do swej determinacji w walce z korupcją.

Sanader niespodziewanie podał się do dymisji ze stanowiska premiera w lipcu 2009 roku, w połowie swej drugiej kadencji. Ustąpił także z kierownictwa HDZ, nie wyjaśniając przyczyn tej decyzji.

We wrześniu policja aresztowała szefa służb celnych i byłego skarbnika HDZ Mladena Bariszicia, szefa głównego państwowego przedsiębiorstwa energetycznego Ivana Mravakela i innych dyrektorów państwowych koncernów, związanych blisko z byłym premierem. W poniedziałek został skazany na 5 lat więzienia za korupcję były minister obrony Berislav Ronczević.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t124854.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/byly;premier;trafi;do;aresztu;jest;list;gonczy,175,0,732591.html) Były premier trafi do aresztu? Jest list gończy Chorwacka prokuratura wydała nakaz aresztowania podejrzanego o korupcję Ivo Sanadera.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/4/t12804.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/co;czwarta;osoba;na;swiecie;dala;lapowke,174,0,731822.html) Co czwarta osoba na świecie dała łapówkę Najczęściej daje się łapówki w Liberii, Ugandzie i Kambodży. Najrzadziej w Danii i Norwegii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/32/t40480.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/najostrzejsze;prawo;antykorupcyjne;w;bulgarii,162,0,675490.html) Najostrzejsze prawo antykorupcyjne w Bulgarii Niezgłoszony w oświadczeniach majątek osób publicznych będzie skonfiskowany.
Tagi: premier, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz