Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Były szef Mosadu: Nie atakować Iranu

0
Podziel się:

Były szef Mosadu, izraelskiego wywiadu, Meir Dagan, powiedział, że na najbliższe dwa lata nie ma planów ataku na Iran.

Były szef Mosadu: Nie atakować Iranu
(pldrtbrennan/CC/Flickr)
bESiKKMl

Byyły szef Mosadu, izraelskiego wywiadu, Meir Dagan, powiedział, że na najbliższe dwa lata nie ma planów ataku na Iran. Wezwał władze swego kraju do zaakceptowania saudyjskiego planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu - relacjonują w dziś izraelskie media.

Dagan, który przeszedł niedawno na emeryturę, jest przeciwny atakowi militarnemu na instalacje nuklearne w Iranie. Tłumaczy, że mogłoby to wywołać wojnę w regionie, nie prowadząc do zniszczenia kontrowersyjnego programu nuklearnego Teheranu.

Dagan już wcześniej podkreślał, że Izrael nie powinien przeprowadzać operacji militarnej przeciwko Iranowi, dopóki _ nie będzie miał noża na gardle _.

bESiKKMn

W czerwcu 2009 r. Dagan utrzymywał, że Iran może wyprodukować pierwszą nuklearną głowicę do 2014 roku. Następnie w styczniu tego roku wyraził przekonanie, że Teheran nie zdoła wyprodukować bomby atomowej przed 2015 rokiem. Korektę tego terminu przypisał wielu czynnikom, w tym wewnętrznym problemom Iranu, ale i sankcjom międzynarodowym wobec tego kraju.

USA i część społeczności międzynarodowej zarzuca Iranowi chęć produkowania broni atomowej pod pretekstem rozwijania programu nuklearnego do celów cywilnych, czemu Teheran systematycznie zaprzecza.

Izrael deklaruje, że zagrażają mu nuklearne ambicje Iranu. Izraelscy politycy nie wykluczali militarnej akcji w celu unieruchomienia irańskiego programu nuklearnego. Iran ustawicznie oskarża Izrael o szpiegostwo, a prezydent Mahmud Ahmadineżad uważa, że _ Izrael jest skazany na zagładę _.

W zeszłym tygodniu premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział, że Iran jedynie hamuje swoje ambicje, gdy obawia się ataku; nie padło jednak stwierdzenie, że Izrael powinien przeprowadzić atak na Iran.

bESiKKMt

Netanjahu nie przyjął zaproponowanego przez Arabię Saudyjską planu rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Arabia Saudyjska była główną siłą napędową inicjatywy pokojowej po raz pierwszy wysuniętej przez kraje arabskie w 2002 roku. Zaoferowały one uznanie Izraela w zamian za jego wycofanie z terytoriów arabskich okupowanych od 1967 roku i utworzenie państwa palestyńskiego.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t90634.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/iran;nie;bedzie;mial;bomby;do;2015;roku,8,0,749576.html) Iran nie będzie miał bomby do 2015 roku Taki pogląd wyraził były szef wywiadu izraelskiego, Meir Dagan.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/111/t80495.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/byly;ambasador;usa;ponagla;do;ataku;na;iran,54,0,656950.html) Były ambasador USA ponagla do ataku na Iran John Bolton: Już niedługo nie będzie można zbombardować reaktora.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/94/t75102.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ahmadinezad;znow;oskarza;usa,30,0,814110.html) Ahmadineżad znów oskarża USA Prezydent Iranu uważa, że Stany Zjednoczone chcą zasiać ziarno niezgody między szyitami i sunnitami.
bESiKKMO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)