Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Cameron: Nie zrezygnujemy z Falklandów

0
Podziel się:

Cameron zaapelował do władz Argentyny o wspólne upamiętnienie poległych 255 Brytyjczyków i około 650 Argentyńczyków.

Cameron: Nie zrezygnujemy z Falklandów
(Moritz Hager/World Economic Forum/CC/Flickr)

Wielka Brytania nie zrezygnuje z suwerennych, sprawowanych od 1833 roku, praw do Falklandów - oświadczył premier David Cameron z okazji 30. rocznicy wybuchu wojny brytyjsko-argentyńskiej o te wyspy położone na południowym Atlantyku.

Cameron zaapelował do władz Argentyny o wspólne upamiętnienie poległych 255 Brytyjczyków i około 650 Argentyńczyków. Rocznica konfliktu, który trwał 74 dni, przypada w czasie wzrostu napięcia w stosunkach między Londynem a Buenos Aires w związku ze zintensyfikowaniem poszukiwań ropy naftowej na wodach w okolicach Falklandów. Brytyjska marynarka wojenna potwierdziła, że supernowoczesny niszczyciel Dauntless wypłynie jutro na południowy Atlantyk.

Argentyna twierdzi, że wyspy nazywane przez nią Malwinami (Islas Malvinas) przejęła po Hiszpanii z chwilą wywalczenia niepodległości, a Brytyjczycy zajęli je bezprawnie, korzystając z tego, że nowe państwo argentyńskie jeszcze nie okrzepło.

2 kwietnia 1982 roku wojska Argentyny dokonały inwazji wysp, co doprowadziło do kontrakcji sił brytyjskich. Najbardziej krwawym incydentem konfliktu było storpedowanie 2 maja przez Brytyjczyków argentyńskiego krążownika General Belgrano; zginęło 320 Argentyńczyków. Argentyńczycy poddali się na Falklandach 14 czerwca.

W brytyjskich kościołach, a także w Arboretum Narodowym, w hrabstwie Staffordshire, gdzie upamiętnieni są polegli w różnych wojnach i konfliktach zbrojnych, oddano w poniedziałek hołd ofiarom wojny z Argentyną. Zapalono świecę, która będzie się palić przez 74 dni.

Wojna o Falklandy w ocenie komentatora politycznego Iana Dunta wywarła _ wpływ m.in. na postrzeganie roli kobiet w polityce, historię Ameryki Łacińskiej i brytyjski przemysł _.

_ Gdyby nie wojna o Falklandy, taczeryzm, czyli liberalna polityka ekonomiczna ograniczająca zakres roli państwa w gospodarce i wpływ związków zawodowych, zostałby zapomniany _ - twierdzi komentator, wskazując, że na krótko przed wybuchem konfliktu ówczesna premier Margaret Thatcher traciła popularność. Powszechnie oczekiwano, że Thatcher, która doszła do władzy w 1979 roku, będzie premierem tylko jedną kadencją, tymczasem rządziła do 1990 roku.

Czytaj więcej o konflikcie o Falklandy
Rośnie napięcie. Nie wpuścili Brytyjczyków Napięcie między Buenos Aires a Londynem wzmaga się na nowo od czasu, gdy rząd brytyjski zapowiedział wysłanie na Falklandy księcia Williama.
Brytyjczycy podpadli. Poszła skarga do ONZ Argentyna złoży skargę w ONZ w związku z krokami Wielkiej Brytanii dotyczącymi Falklandów.
Czas na rewolucję w Wielkiej Brytanii David Cameron przystąpił do konsultacji z przywódcami Commonwealthu w sprawie zmiany zasad dziedziczenia tronu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)