Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
tabloid
08.07.2011 12:52

Cameron składa obietnicę w sprawie tabloidu

Dwa specjalne dochodzenia wyjaśnią, jak i dlaczego doszło w Wielkiej Brytanii do skandalu podsłuchowego, którego głównym ośrodkiem był tabloid News of the World.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Dwa specjalne dochodzenia wyjaśnią, jak i dlaczego doszło w Wielkiej Brytanii do skandalu podsłuchowego, którego głównym ośrodkiem był tabloid _ News of the World _ (NotW), oraz jaką rolę odegrała w nim policja - zapowiedział w piątek premier David Cameron. *

Wynikiem obu dochodzeń będzie ustalenie stanu faktycznego, znalezienie winnych i wyciągnięcie wniosków na przyszłość w postaci nowej regulacji rynku mediów - zaznaczył premier przyznając, że politycy, media i policja zawiodły opinię publiczną na całej linii.

Około 4 tys. osób: polityków, celebrytów, sportowców, krewnych żołnierzy poległych w Afganistanie i Iraku, ofiar głośnych spraw kryminalnych i członków ich rodzin, a także innych osób prywatnych było podsłuchiwanych przez _ NotW _ w ostatnich 10 latach. Gazeta wynajmowała hakerów włamujących się do skrzynek głosowych.

Wprawdzie o skandalu wiedziano wcześniej, ale dopiero teraz wychodzi na jaw jego skala. Niepokojące są doniesienia, że gazeta płaciła policji za informacje będące podstawą sensacyjnych relacji.

_ NotW _ jest tabloidem należącym do imperium prasowego Ruperta Murdocha. O względy Murdocha, do którego na brytyjskim rynku mediów należą również _ Times _, _ Sunday Times _ oraz _ Sun _, zabiegali politycy obu głównych politycznych partii.

Były redaktor naczelny _ NotW _ Andy Coulson (2003-06) do stycznia tego roku był doradcą premiera Camerona do spraw mediów. Jego poprzedniczka Rebekah Brooks (2000-03) jest dyrektor wykonawczą News International - wydawcy _ NotW _.

Scotland Yard poinformował, że w następstwie skandalu Coulson został w piątek aresztowany. Jest _ podejrzany o udział w nielegalnych podsłuchach telefonicznych _ i _ korupcję _ - sprecyzował policyjny komunikat.

_ NotW _ ukaże się w niedzielę po raz ostatni. Po ujawnieniu skandalu gazeta straciła niemal wszystkich reklamodawców.

##Na drugiej stronie czytaj, jak będzie wyglądać śledztwo

Cameron zaznaczył, że dochodzenie mające odpowiedzieć na pytania _ jak i dlaczego _ będzie publiczne, a na jego czele stanie zawodowy sędzia, przesłuchujący świadków pod przysięgą.

Osobne dochodzenie dotyczyć będzie policyjnego aspektu sprawy. Jego celem będzie ustalenie, dlaczego wcześniejsze dochodzenie z 2006 roku nie dostarczyło odpowiedzi na najważniejsze pytanie i nie ukróciło praktyk podsłuchów.

Osobne policyjne dochodzenie zbada sprawę domniemanych płatności, które tabloid przekazywał policji. Nieoficjalnie mówi się, że łącznie było to co najmniej 100 tys. funtów.

W środę Cameron dawał do zrozumienia, że dochodzenie, które nazwał _ szerszym _, rozpoczęłoby się z chwilą zakończenia dochodzenia policyjnego. Obecnie nie widzi przeszkód, by w tych aspektach, w których jest to możliwe, rozpoczęło się już teraz. Poprowadzi je _ wiarygodny panel osób cieszących się zaufaniem opinii publicznej _.

_ Wolność prasy nie oznacza, że stoi ona ponad prawem. (...) Dotychczasowy model regulacji był nieskuteczny i mało stanowczy _ - zaznaczył. _ Prasa nie może regulować samej siebie, z drugiej strony regulacja nie może być odpowiedzialnością rządu _ - dodał.

Cameron oświadczył też, że _ gdyby Rebekah Brooks złożyła mu ofertę dymisji, to by ją przyjął _. Tłumaczył się też z tego, że zatrudniał Coulsona na Downing Street, twierdząc, iż _ dał mu w życiu drugą szansę _ i za tę decyzję bierze pełną odpowiedzialność.

_ - Kraj potrzebuje wolnej prasy, która jest czysta i godna zaufania _ - zaznaczył Cameron. _ W przyszłości stosunki polityków z prasą muszą być inne _ - podkreślił.

Lider laburzystowskiej opozycji Ed Miliband domaga się ustąpienia Brooks i rozwiązania PCC (Press Complaints Commission) - dotychczasowego regulatora mediów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://www.iwoman.pl/i/art/246/t149238.jpg ) ] (http://www.iwoman.pl/na-serio/ludzie/ostatni;numer;8220;news;of;the;world8221;;afera;podsluchowa;pograzyla;tabloid,12,0,868108.html) Ostatni numer “News of The World”. Afera podsłuchowa pogrążyła tabloid Po 168-latach, największa anglojęzyczna gazeta na świecie będzie zamknięta. To efekt gigantycznego skandalu – dziennikarze tabloidu podsłuchiwali gwiazdy, członków rodziny królewskiej i krewnych ofiar zbrodni.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/222/t149214.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/murdoch;zamyka;tabloid;za;okrucienstwo;czy;to;wielka;kpina,60,0,867900.html) Murdoch zamyka tabloid za okrucieństwo. Czy to wielka kpina? Brytyjscy politycy i komentatorzy z sarkazmem mówią o zamknięciu brukowca News of the World.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t26753.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/wielki;tabloid;przesadzil;za;okrucienstwo;zamykaja;go;natychmiast,250,0,867834.html) Wielki tabloid przesadził. Za okrucieństwo zamykają go natychmiast Brytyjski tabloid News of the World, należący do imperium Ruperta Murdocha podsłuchiwał wdowy po żołnierzach i rodziny zaginionych.
Tagi: tabloid, news of the world, cameron, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz