Notowania

zamieszki w libii
15.03.2011 07:00

Cameron: Zakaz lotów nad Libią wykonalny

Francja i Wielka Brytania chcą jak najszybszego zakazu lotów nad Libią. Rosja nie mówi nie, ale chce czasu na zastanowienie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Warunek to wystarczająco szerokie poparcie dla tego pomysłu - uznał brytyjski premier David Cameron. Wielka Brytania i Francja zabiegają w tej sprawie o poparcie Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Szef brytyjskiego rządu zaznaczył, że na piątkowym szczycie unijnym w Brukseli w kwestii ustanowienia strefy zakazu lotów osiągnięto postęp. Potwierdził, że brytyjskie dowództwo wojskowe zastanawiało się nad różnymi opcjami wobec Libii.

Jednocześnie Cameron oświadczył, że nie można zezwolić, by zelżała presja wywierana na reżim Muammara Kadafiego. Dyktatora Libii oskarżył o brutalne traktowanie obywateli własnego kraju.

- _ Europa nie może dopuścić, by u jej granic powstała jątrząca się rana w postaci państwa będącego międzynarodowym pariasem _. _ Jeśli demokratyczne aspiracje Libijczyków zostaną stłumione, to będzie to złym sygnałem _ - powiedział premier Wielkiej Brytanii.

Zapowiedział też wywarcie presji na rządy państw, których obywatele walczą po stronie reżimu w Libii jako najemnicy. Wartość libijskich aktywów zamrożonych w W. Brytanii, Cameron ocenił na 12 mld funtów.

Wielka Brytania i Francja (która uznała libijską Radę Narodową w Bengazi) zabiegają o to, by zapobiec bombardowaniom ludności cywilnej przez lotnictwo Kadafiego, ale niektóre kraje obawiają się, że może to oznaczać wzięcie na siebie trudnych do dotrzymania długofalowych zobowiązań militarnych.

Także Waszyngton nie jest entuzjastą wprowadzenia strefy zakazu lotów ze względu na swoje zobowiązania w Afganistanie. Z kolei Chiny i Rosja zapowiedziały już, że są przeciwne angażowaniu się w konflikt w Libii, który uznają za sprawę wewnętrzną tego kraju. UE nie zajęła jednolitego stanowiska. Niemcy i Włochy wyraziły zastrzeżenia.

Liga Arabska wzywa ONZ: Trzeba działać!

Ustanowienie strefy zakazu lotów wymagałoby rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Ambasador Rosji przy ONZ Witalij Czurkin zaznaczył w poniedziałek, że wiele kwestii w sprawie ustanowienia strefy zakazu lotów nad Libią wciąż pozostaje bez odpowiedzi.

Z kolei przedstawiciel Francji Gerard Araud wyraził nadzieję, że przed końcem tygodnia zostanie wypracowana stosowna rezolucja. Dodał, że pośpiech jest wskazany, bo siły wierne Kadafiemu posuwają się naprzód. Wyraził też pewien żal, że niektórzy członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ nie czują konieczności pośpiechu.

Natomiast rzecznik Davida Camerona powiedział dziennikarzom, że na obecnym spotkaniu Rady Bezpieczeństwa ONZ nie zapadną decyzje w sprawie działań wobec Libii. Spotkanie ma według niego charakter orientacyjny, na którym strefa zakazu lotów, zamrożenie aktywów libijskich i sankcje wobec krajów, których obywatele walczą po stronie Kadafiego, to tematy rozmów.

Za wprowadzeniem strefy zakazu lotów opowiedziała się jak dotąd tylko Liga Arabska. Ewentualne ustanowienie strefy będzie też tematem obrad ministrów spraw zagranicznych grupy G8, obradującej w poniedziałek i wtorek w Paryżu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/178/t135090.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/francuzi;zadowoleni;z;apelu;ligi;arabskiej,78,0,793166.html) Francuzi zadowoleni z apelu Ligi Arabskiej Szef francuskiej dyplomacji Alain Juppe zapowiedział intensyfikację działań w celu wprowadzenia strefy zakazu lotów w Libii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/176/t80048.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nato;nie;wkroczy;do;libii;bez;mandatu;onz,60,0,790076.html) NATO nie wkroczy do Libii bez mandatu ONZ Sekretarz generalny NATO zaznaczył, że rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ nie przewiduje działań zbrojnych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/184/t132536.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/cameron;dumny;ze;sprzedazy;broni;na;wschod,77,0,776269.html) Cameron dumny ze sprzedaży broni na Wschód Wielka Brytania wniosła swój wkład w podsycanie destabilizacji na Bliskim Wschodzie, przyznaje.
Tagi: zamieszki w libii, libia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz