Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

CDU wygrało wybory w Saksonii

0
Podziel się:

Chrześcijańscy demokraci uzyskali prawie 40 procent głosów w wyborach komunalnych.

CDU wygrało wybory w Saksonii
(PAP/ EPA)
bFeqLeXV

We wczorajszym głosowaniu stan posiadania zwiększyła skrajnie prawicowa partia NPD, której przedstawiciele zasiądą we wszystkich radach powiatowych tego kraju związkowego.

Według pierwszych wyników, kandydaci CDU uzyskali 39,5 procent głosów. To o trzy procent mniej, niż w poprzednich wyborach przed czterema laty. Mimo tej straty, chadecy pozostaną najpoważniejszą siłą polityczną w Saksonii.

bFeqLeXX

W tym wschodnioniemieckim landzie w siłę rośnie ekstremistyczna NPD, na którą zagłosowało nieco ponad pięć procent wyborców. W 2004 roku ugrupowanie cieszyło się poparciem niespełna jednego procenta Saksończyków.

W niektórych okręgach kandydaci NPD uzyskali nawet lepszy wynik od socjaldemokratów. Tak stało się między innymi w wyborach do rady graniczącego z Polską powiatu Görlitz. Rekordową popularnością NPD cieszy się w gminie Reinhardtsdorf-Schöna, gdzie zagłosował na nią co czwarty wyborca.

Swoją popularność w Saksonii zwiększyła też Lewica, która zdobyła prawie 19 procent głosów. Współrządzący w Niemczech socjaldemokraci uzyskali 11,5 procentowe poparcie.

bFeqLeYy
wiadmomości
wiadomości
KOMENTARZE
(0)