Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Cenzura na Białorusi. Pluszowe misie geopolitycznym granatem

0
Podziel się

Na wywołanym przez tę akcję konflikcie Mińska z UE wygrywa Kreml - ocenia gazeta internetowa Biełorusskije Nowosti.

Cenzura na Białorusi. Pluszowe misie geopolitycznym granatem
(Xinhua/eyevine/EAST NEWS)
bEhvRpCJ

Pluszowe misie z apelami o wolność słowa, zrzucone przez Szwedów nad Białorusią, okazały się geopolitycznym granatem, gdyż na wywołanym przez tę akcję konflikcie Mińska z UE wygrywa Kreml - ocenia gazeta internetowa _ Biełorusskije Nowosti _.

Na zdjęciu Aleksandr Łukaszenka, prezydent Białorusi

_ Dwugłowy orzeł bierze +swoje pisklę+ pod skrzydło. Szwedzcy działacze być może nawet nie przypuszczali, że swoją powietrzną akcją 4 lipca i wynikającym z niej nowym kryzysem w stosunkach Białorusi z Europą niechcący nadali dodatkowy impuls skomplikowanej grze politycznej _ - piszą _ Biełorusskije Nowosti _.

bEhvRpCL

Gazeta przypomina słowa wsparcia dla Białorusi, wypowiedziane w tym tygodniu podczas wizyty w Mińsku przez ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa. Podkreśla, że _ byłoby naiwnością sądzić, że tak potrzebne (prezydentowi Alaksandrowi) Łukaszence poparcie zostało udzielone ot tak, za nic _. Ławrow obiecał m.in., że Rosja zrobi wszystko, by ocena jesiennych parlamentarnych wyborów na Białorusi była wolna od _ wymyślonych zasad, które stara się narzucić OBWE _.

_ Biełorusskije Nowosti _ przytaczają opinię lidera opozycyjnej Zjednoczonej Partii Demokratycznej Anatola Labiedźki, że _ jeśli Łukaszenka wplątuje się w skandal z Europą, Rosja bardzo szybko zapewnia o jego politycznym, moralnym i innym poparciu, bo w zamian może o coś poprosić albo czegoś zażądać _. Według Labiedźki na konflikcie Mińska z Brukselą wygrywa _ wyłącznie Kreml _.

Jak oceniają _ Biełorusskije Nowosti _, Rosja już nie musi przeciągać Białorusi z Zachodu na Wschód, bo Łukaszenka nie ma innego wyboru niż zwracać się w stronę Moskwy. _ Kreml płynnie zaciąga pętlę na szyi białoruskiej niepodległości _ - czytamy.

_ Przymusowe wstąpienie do Unii Celnej (z Rosją i Kazachstanem), prywatyzacja Biełtransgazu (sprzedanego rosyjskiemu Gazpromowi), naciski na sprywatyzowanie innych +sreber rodowych+, niemal jednoczesne niedawne deklaracje (premiera Rosji) Dmitrija Miedwiediewa i rosyjskiego ambasadora Aleksandra Surikowa o konieczności wprowadzenia wspólnej waluty() - wszystko to są symptomy wzrostu zależności od Kremla _ - podkreśla gazeta.

bEhvRpCR

Akcję Szwedów skrytykował też ostatnio lider Partii Konserwatywno-Chrześcijańskiej Białoruski Front Narodowy, mieszkający na emigracji Zianon Paźniak. Nazwał on zrzucenie misiów _ pokazową prowokacją _, która przyniosła Białorusinom tylko szkody.

_ W wyniku jałowej szwedzkiej prowokacji Łukaszenka wsiadł na konika swojej antybiałoruskiej polityki i w pełni wykorzystał okazję. Po pierwsze, nasilił represje przed pseudowyborami do Izby Reprezentantów (niższej izby białoruskiego parlamentu 23 września), zaczął aresztować niewygodnych dla reżimu ludzi _ - wymienia Paźniak.

Jak podkreśla, białoruski prezydent _ +wygnał _ też szwedzkiego ambasadora Stefana Erikssona, na którego od dawna ostrzył sobie zęby z powodu jego znajomości języka białoruskiego i wspierania białoruskiej kultury, oraz położył kres działalności szwedzkiej ambasady w Mińsku.

Organizatorzy akcji sami nie zdają sobie sprawy z _ krzywdy, jaką wyrządzili demokratycznej Białorusi _ - uważa Paźniak. Wypowiedzi nie hołubionego przez białoruskie władze polityka na ten temat zostały nawet wybiórczo zacytowane w piątkowym wydaniu organu administracji prezydenckiej _ Biełaruś Siegodnia _, który pisze, że _ czasem nawet Paźniak potrafi mówić mądre rzeczy _.

bEhvRpCS

4 lipca szwedzki samolot zrzucił w okolicach Mińska kilkaset pluszowych misiów z apelami o wolność słowa. Awionetka wleciała na terytorium kraju nielegalnie, w związku z czym Łukaszenka zdymisjonował szefa służb granicznych i dowódcę sił powietrznych.

W związku z tą sprawą zatrzymano na Białorusi pracownika agencji nieruchomości, który pomógł wynająć mieszkanie szwedzkim uczestnikom akcji, oraz studenta dziennikarstwa, który jako pierwszy opublikował w internecie zdjęcia zrzuconych misiów. Obu przedstawiono zarzut współudziału w nielegalnym przekroczeniu granicy Białorusi.

3 sierpnia białoruskie MSZ powiadomiło, że nie przedłużyło akredytacji szwedzkiemu ambasadorowi, na co Szwecja poprosiła o opuszczenie kraju dwóch białoruskich dyplomatów. Białoruś odwołała następnie wszystkich pracowników swojej ambasady w Szwecji i wystąpiła do Sztokholmu o odwołanie pracowników szwedzkiej ambasady w Mińsku.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosjanie sfinansują im elektrownię atomową Porozumienie w sprawie budowy podpisano w 2011 roku. Pierwszy blok ma być uruchomiony w 2018 roku.
Rosja stanie w obronie sąsiada Polski? Alaksandr Łukaszenka zapewnił na spotkaniu z Ławrowem, że stanowisko jego kraju w kwestiach międzynarodowych w pełni pokrywa się ze stanowiskiem Rosji.
Powinni ukrywać obywatelstwo. Były pogróżki W ostatnich dniach szwedzka ambasada otrzymywała pogróżki pod adresem swoich obywateli w tym kraju.
bEhvRpDm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)