Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Chile: Gigantyczna wiertarka ma pomóc uratować górników

0
Podziel się

Od 5 sierpnia na głębokości 700 m uwięzionych jest 33 górników.

Chile: Gigantyczna wiertarka ma pomóc uratować górników
(PAP/ EPA)
bEpxvULF

*_ - W poniedziałek o świcie rozpocznie się wiercenie szybu ratunkowego, który pozwoli uwolnić 33 górników z zasypanej kopalni _ - powiedział inżynier koordynujący prace, Andre Sougarret. W sobotę wieczorem Minister górnictwa powiedział również, że rozważane są metody przyśpieszenia akcji ratunkowej.*

Gigantyczna wiertarka australijskiego projektu - Strata 950 _ jest właśnie instalowana _powiedział AFP Sougarret. Dodał, że wybudowano dla niej specjalną platformę, a praca nad szybem zacznie się w poniedziałek.

Minister górnictwa Laurence Golborne powiedział, że rozważane są inne plany akcji ratunkowej, które pozwoliłyby dotrzeć szybciej do zasypanych. Wiercenie szybu przez Stratę może potrwać do czterech miesięcy.

bEpxvULH

Według Golborne'a możliwe jest wiercenia również drugiego szybu, bliżej tunelu, w którym uwięzieni są górnicy. Gdyby ten plan powiódł się, ratownicy dotarliby do zasypanych w ciągu 60 dni.

Szyb, wiercony przez Stratę będzie miał 702 metry w linii prostej, ok. 66 cm średnicy i pozwoli wydobyć pojedynczo, w specjalnej kapsule, uwięzionych górników.

W przyszłym tygodni lekarze z NASA, mający doświadczenie w dbaniu o zdrowie i kondycję astronautów, zamkniętych na małej przestrzeni przez wiele miesięcy przyjadą do Chile, by pomóc w opiece medycznej nad zasypanymi - podaje BBC.

Od 5 sierpnia, gdy zostali uwięzieni pod ziemią, każdy z górników schudł 10 kilogramów, są odwodnieni. Teraz wypijają dziennie 4 litry wody, dostarczanej im z powierzchni w kapsułach opuszczanych wąskim szybem komunikacyjnym, który udało się wywiercić w ciągu trzech tygodni.

bEpxvULN

Na głębokości, na której się znajdują, temperatura wynosi stale 29,5 stopnia Celsjusza.

Jeden z zasypanych, górnik z 25-letnią praktyką i uprawnieniami pielęgniarza, Yonni Barrios, okazał się nieocenionym współpracownikiem ekip medycznych pracujących na powierzchni. Przeprowadził badania krwi i moczu u swych towarzyszy. Po wysłaniu na górę pozwoliły zdiagnozować stan zdrowia wszystkich 33 uwięzionych.

Do Copiapo przybywają codziennie członkowie rodzin zasypanych górników. Od soboty lub niedzieli będą się mogli kolejno komunikować z bliskimi dzięki specjalnej linii telefonicznej.

bEpxvULO
bEpxvUMi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)