Notowania

chile
16.10.2012 06:56

Chile. Starcia policji z anarchistami

Chilijska policja wdała się w poniedziałek w walki z anarchistami w czasie marszu Indian Mapucze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Chilijska policja wdała się w poniedziałek w walki z anarchistami w czasie marszu Indian Mapucze, którzy w Santiago de Chile domagali się praw do ziemi i większej autonomii.

Pokojowa z początku manifestacja przeszła w zamieszki. Funkcjonariusze próbowali rozpędzić tłum za pomocą gazu łzawiącego i armatek wodnych. Według policji aresztowano 16 osób.

Policjanci o wywołanie rozruchów oskarżyli anarchistów. Jak podkreślili, inicjatorom zajść udało im się wmieszać w pochód i zaatakować stróży porządku, a także zniszczyć kilka banków.

Demonstranci żądali też zwolnienia z więzienia czterech Mapuczy, posądzanych o próbę zabójstwa policjanta. Osadzeni od 50 dni prowadzą głodówkę.

Zamieszki w Chile podczas marszu Indian Mapucze

  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/zamieszki-w-chile-podczas-marszu-indian-mapucze-g474614.html) Manifestacja Indian zbiegła się w czasie ze świętem Kolumba (hiszp. Dia de la Raza), upamiętniającym pierwsze kontakty Europejczyków z rdzennymi mieszkańcami Ameryki.

Mapucze, zwani także Araukanami, to plemię indiańskie Ameryki Południowej, żyjące w Chile i Argentynie. Przez około 300 lat skutecznie udawało im się odpierać hiszpański podbój. Dopiero pod koniec XIX wieku zostali wyparci na chilijskie południe. Obecnie większość z nich żyje w nędzy.

Czytaj więcej w Money.pl
Demolowali i podpalali. Kolejny taki protest Demonstracja przekształciła się w rozruchy, gdy studenci usiłowali przejść po Alameda, głównej alei miasta.
Uwolnili spod ziemi 33 górników. To już 2 lata
Chciał okraść dom, ale utknął w kominie Policja podała, że amator cudzego mienia po oględzinach przez lekarza zostanie aresztowany za usiłowanie rabunku.
Tagi: chile, protesty, anarchiści, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz