Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chińczycy skazali 20 Ujgurów za terroryzm

0
Podziel się:

Sąd uznał 19 Ujgurów należących do czterech grup za winnych rozpowszechniania multimedialnych materiałów promujących terroryzm.

Chińczycy skazali 20 Ujgurów za terroryzm
(jiazi/CC/Flickr)
bECLLXuJ

Dwudziestu Ujgurów z regionu autonomicznego Sinkiang (Xinjiang), na północnym zachodzie Chin, zostało skazanych na kary dochodzące nawet do dożywotniego więzienia za terroryzm i separatyzm - podała w środę agencja AP, powołując się na państwowe media chińskie.

Sąd w Kaszgarze, na południu Sinkiangu, uznał 19 Ujgurów należących do czterech grup za winnych rozpowszechniania multimedialnych materiałów promujących terroryzm - poinformował we wtorek rządowy portal informacyjny Tianshan.net, nie precyzując wymiarów kary dla poszczególnych skazanych. Jedna z grup miała planować zabójstwa przedstawicieli lokalnych władz, a inna - testowała bomby.

Inny sąd skazał jednego Ujgura na 10 lat więzienia za promowanie działalności terrorystycznej w internecie. Według Dilxata Raxita ze Światowego Kongresu Ujgurów z siedzibą w Niemczech, ten ostatni skazany słuchał Radia Wolna Azja i przesyłał nagrania wideo.

bECLLXuL

W Sinkiangu stosunki między wyznającymi islam Ujgurami a Chińczykami są od lat bardzo napięte. W 2009 roku doszło tam do starć na tle etnicznym, w których zginęło ok. 200 osób. Wielu Ujgurów czuje się dyskryminowanych i uciskanych przez Chińczyków. Skarżą się na prześladowania kulturalne i religijne. Pekin zarzuca ugrupowaniom ujgurskim dążenia separatystyczne i terroryzm.

Mniejszość ujgurską w Sinkiangu szacuje się na ponad 8 mln osób. Region ten ma znaczenie strategiczne, sąsiaduje bowiem z Pakistanem, Tadżykistanem, Kirgistanem i Kazachstanem, a poza tym na jego obszarze znajdują się złoża ropy, gazu i węgla.

Czytaj więcej w Money.pl
Planowali zamachy w Anglii. Jaki wyrok? W akcie oskarżenia postawiono im zarzuty m.in. przygotowywania się do zamachów terrorystycznych podczas wyjazdów na szkolenia w Pakistanie między 2010 a 2012 r.
1,5 mln dolarów grzywny? Za ośmioraczki Dzieci urodziły się w 2010 roku w Kantonie w wyniku zapłodnienia in vitro, za które ich rodzice zapłacili w Hongkongu 160 tys. dolarów.
Terrorystka zabiła 10 osób. Trafi przed sąd Niemiecka prokuratura federalna wniosła akt oskarżenia przeciwko członkini grupy terrorystycznej Beate Zschaepe.
Planował atak terrorystyczny. Posiedzi 37 lat Sąd podwyższył z 22 do 37 lat pozbawienia wolności wyrok na terrorystę, który planował zamach na lotnisko w Los Angeles w noc sylwestrową 1999 roku.
bECLLXvm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)