Notowania

kolej
13.07.2011 12:33

Chińczycy uwięzieni w superszybkim pociągu

Z powodu braku prądu ekspres łączący Pekin z centrum finansowym stanął na kilka godzin.

Podziel się
Dodaj komentarz
(KimonBerlin/CC/Flickr)

Dwa tygodnie po wielkim otwarciu pasażerowie flagowego chińskiego projektu szybkiej kolei pomiędzy Pekinem a Szanghajem zostali uwięzieni na kilka godzin w dusznych wagonach, kiedy na linii zabrakło prądu - pisze Reuters.

Również pasażerowie czekający na opóźnione pociągi uświadomili sobie, że na nowych, olśniewających stacjach wzdłuż linii szybkich kolei brakuje sklepów z przekąskami, a nawet wygodnych poczekalni.

Jak pisze Reuters z powodu braku prądu ekspres łączący chińską stolicę z centrum finansowym stanął już dwa razy, odkąd 30 czerwca z wielką pompą otwarto to połączenie. Jego otwarcie zorganizowano w czasie obchodów 90. rocznicy powstania Komunistycznej Partii Chin i chwalono jako znak modernizacji i chęci inwestowania w najnowocześniejszą infrastrukturę.

Pierwsza awaria sieci energetycznej była spowodowana przez uderzenie pioruna. Przyczyn drugiej na razie nie wyjaśniono._ - Występowanie awarii na tak długich liniach, kiedy działają one mniej niż dwa tygodnie, jest nieuniknione i zrozumiałe - _przekonuje inżynier, którego cytuje _ China Daily. - Takie awarie będą rzadsze, kiedy linia będzie w użyciu trochę dłużej _.

Szybkie pociągi pomiędzy Szanghajem a Pekinem skracają czas podróży na dystansie ponad 1300 km do około czterech godzin. Prędkość na linii zmniejszono z zapowiadanych 350 km/h, by obniżyć koszty eksploatacji oraz z powodu toczącego się śledztwa ws. korupcji, które budzi obawy związane z jakością wykonania inwestycji.

Czytaj w Money.pl

Tagi: kolej, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz