Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chiński artysta ma zapłacić 2,4 mln dol. podatku

0
Podziel się:

Chiński artysta i dysydent Ai Weiwei zgromadził już dzięki wsparciu ludzi równowartość 1,4 mln dolarów.

Chiński artysta ma zapłacić 2,4 mln dol. podatku
(Imago Sport and News/East News)

Chiński artysta i dysydent Ai Weiwei (na zdj.) zgromadził już dzięki wsparciu ludzi równowartość 1,4 mln dolarów. Ma mu to pomóc w zapłaceniu olbrzymiego podatku, czego domagają się władze chińskie zarzucające Weiweiowi nadużycia finansowe.

Władze żądają, by firma projektowa Weiweia zapłaciła 15 mln juanów (2,4 mln dolarów) zaległych podatków wraz z grzywną.

Ten światowej sławy chiński artysta był przetrzymywany w tym roku przez niemal trzy miesiące w nieujawnionym miejscu. Nie postawiono mu wówczas żadnych zarzutów. Przetrzymywanie w zamknięciu i późniejsze oskarżenie o unikanie płacenia podatków jest oceniane przez aktywistów praw człowieka jako sposób ukarania artysty za krytykę, jakiej nie szczędził władzom chińskim.

Ai Weiwei naraził się władzom, nazywając chińskich przywódców _ gangsterami _. Prowadził też kampanię społeczną, która miała zmusić rząd do opublikowania pełnej liczby ofiar trzęsienia ziemi w Syczuanie w 2008 r.

Artysta-dysydent mówi, że pieniędzy od sympatyków nie uważa za dotacje, lecz za pożyczkę, którą zwróci. 54-letni artysta jest m.in. współtwórcą narodowego stadionu w Pekinie, zwanego Ptasim Gniazdem. Zajmuje się rzeźbą, architekturą, fotografią i filmem, tworzy instalacje.

Czytaj więcej o Chinach
[ ( http://static1.money.pl/i/h/43/t98859.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;wazna;dla;chinskich;inwestorow,238,0,965870.html) 60 chińskich delegacji. Chcą inwestować _ China Daily _ zwraca uwagę, że Polska jest szóstą gospodarką Europy i motorem wzrostu w Unii Europejskiej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/187/t160955.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kryzys;strefy;euro;uderza;w;chiny;czas;na;zmiany,118,0,965238.html) Kryzys uderzył nawet tutaj. Koniec nadziei Recesja uświadomiła władzom konieczność zrestrukturyzowania całej gospodarki, opartej w głównej mierze na eksporcie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/96/t188768.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wizyta;lagarde;w;chinach;pomoga;europie,109,0,962157.html) MFW straszy. Nawet Chiny nie są bezpieczne Kraj ma największe na świecie rezerwy walutowe, w wysokości 3,2 biliona dolarów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)