Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chiny nie chcą reforma politycznych

0
Podziel się:

Władze kraju twierdzą, że nigdy nie zaakceptują wielopartyjnego modelu.

Chiny nie chcą reforma politycznych
(tibchris/CC/Flickr)

- _ Chiny nigdy nie zaadaptują systemu wielopartyjnego i żadnego z modeli politycznych w stylu zachodnim _ - oświadczył przewodniczący Stałego Komitetu chińskiego parlamentu Wu Bangguo podczas dorocznego przemówienia.

_ - Jeżeli Chiny zmienią właściwą orientację polityczną, kraj może wpaść w otchłań wewnętrznej dezorganizacji _ - powiedział Wu Bangguo, występując w pekińskiej Hali Ludowej przed prawie trzema tysiącami delegatów Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, najwyższego organu władzy państwowej.

Chiny nigdy nie zaadaptują wielopartyjnych systemów _ drzwi obrotowych _ ani żadnych innych politycznych modeli w stylu zachodnim - dodał Wu. _ Zakorzenienie w socjalistycznym systemie prawnym z chińską specyfiką, instytucjonalnie i prawnie, zapewni krajowi podążanie właściwą drogą _ - powiedział Wu Bangguo.

Było to najbardziej jednoznaczne wyrażenie stanowiska Chin od początku ostatnich protestów w krajach arabskich. Wu Bangguo, który de facto jest drugą osobą w państwie, po przewodniczącym Hu Jintao, podkreślił, że _ poluzowanie uścisku Partii Komunistycznej _ mogłoby naruszyć stabilność w kraju i zwiększyć ryzyko wewnętrznych konfliktów.

Od wybuchu rewolucji w krajach Afryki Północnej, w internecie pojawiły się anonimowe nawoływania do protestów w Państwie Środka. Spowodowały one wzmożone środki bezpieczeństwa ze strony władz i dodatkowe patrole na ulicach większych chińskich miast, jednak do znaczących manifestacji nie doszło.

Z powodu możliwych protestów wprowadzono również restrykcje dla zagranicznych dziennikarzy akredytowanych w Chinach. Wielu z nich podczas prób relacjonowania zapowiadanych antyrządowych demonstracji zostało zatrzymanych, a jeden z nich - dotkliwie pobity przez nieumundurowanych policjantów - podaje Klub Dziennikarzy Zagranicznych w Chinach.

_ Partia ewidentnie obawia się wzrostu żądań politycznych i ideologicznego zamieszania wśród społeczeństwa oraz wśród członków partii w wyniku _jaśminowej rewolucji - powiedział hongkońskiemu dziennikowi _ South China Morning Post _ komentator polityczny Johnny Lau Yuisiu.

Wu Bangguo w transmitowanym na żywo przemówieniu dodał również, że Chiny chcą poprawiać swój system prawny oraz że _ nigdy nie będą ślepo naśladowały innych. Różne kraje mają różne systemy, ale my nie kopiujemy systemów prawnych innych, zachodnich krajów _.

Delegaci Ogólnochińskiego Zjazdu Przedstawiciele Ludowych, czyli chińscy parlamentarzyści o uwagach Wu Bangguo wypowiadali się bardzo pozytywnie - donosi rządowa agencja Xinhua.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/233/t78569.jpg ) ] (http://manager.money.pl/styl/media/artykul/pekin;boi;sie;rewolty;tropia;w;sieci,95,0,781407.html) Pekin boi się rewolty. Tropią w sieci Zarzut prowadzenia działalności wywrotowej usłyszało co najmniej troje chińskich internautów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/31/t91679.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/chiny;oburzone;komentarzem;amerykanow,134,0,773254.html) Chiny oburzone komentarzem Amerykanów Kraje spierają się o internet. Amerykanie drażnią Chińczyków postulatami wolności słowa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/59/t98363.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/egipt;wciaz;na;cenzurowanym;w;chinach,75,0,770635.html) Egipt wciąż na cenzurowanym w Chinach Ograniczenia w znacznie mniejszym stopniu dotyczą mediów angielskojęzycznych.
polityka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)