Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chiny: Tybetańscy mnisi protestują przeciwko reżimowi

0
Podziel się:

Dalajlama nazywa to kulturowym ludobójstwem dokonywanym przez Chińczyków.

Chiny: Tybetańscy mnisi protestują przeciwko reżimowi
(PAP/EPA)

Tybetańczycy powitali tradycyjny Nowy Rok modlitwami i biciem w dzwony, ale cieniem na obchody kładą się niedawne akty samospalenia tybetańskich mnichów i protesty przeciwko chińskiej kontroli nad Tybetem.

Tybetański Nowy Rok - święto Losar - jest kombinacją ceremonii buddyjskiej i uroczystości rodzinnych, obchodzonych na Wyżynie Tybetańskiej. Losar przypada tradycyjnie w pierwszym tygodniu pierwszego miesiąca w księżycowym kalendarzu. Noworoczne uroczystości, tańce i śpiewy, trwają zwykle około dwóch tygodni.

Premier tybetańskiego rządu na uchodźstwie w północnych Indiach Lobsang Sangay zaapelował, by ludzie zrezygnowali ze świętowania i zamiast tego modlili się za tych, którzy cierpią pod rządami Chin. Podobne apele wystosowywano także w poprzednich latach.

Od marca 2011 roku w proteście przeciwko rządom Pekinu spaliło się co najmniej 16 Tybetańczyków, w większości byli to buddyjscy mnisi. Władze Chin oskarżają zwolenników Dalajlamy XIV, przebywającego na uchodźstwie duchowego przywódcy Tybetańczyków, o podsycanie niepokojów. Dla większości Tybetańczyków dalajlama jest postacią godną najwyższego szacunku.

Według obrońców praw człowieka samobójstwa przez samospalenie stanowią desperacką odpowiedź na represje kulturalne i religijne Pekinu. Ludzi, którzy dokonują tam samopodpaleń, chińskie MSZ nazywa terrorystami i obwinia dalajlamę o nawoływanie do separatyzmu.

Winą za te akty samospalenia dalajlama obciążył _ kulturowe ludobójstwo _ popełniane przez Chiny. Nie wezwał bezpośrednio do zaprzestania tej formy protestu. Od dawna zaprzecza oskarżeniom Pekinu, jakoby podżegał do przemocy i dążył do pełnej niepodległości Tybetu.

Chiny rządzą Tybetem od 1950 roku. Pekin zaprzecza, jakoby niszczył tybetańską kulturę i religię. Twierdzi, że jego rządy położyły kres poddaństwu i umożliwiły rozwój tego zacofanego regionu.

Więcej o Tybecie czytaj w Money.pl
Atak na protestantów? Kino bazą wojskową Około 10 tys. Tybetańczyków zgromadziło się dziś wokół klasztoru w zachodnich Chinach.
Wezwał Chiny do zmiany polityki. Posłuchają? _ Chiny muszą zrozumieć, co jest prawdziwym powodem tych śmierci _ - powiedział duchowy przywódca Tybetu.
Każda wizyta to dylemat. Kogo obrazić? Po spotkaniu prezydenta Baracka Obamy z Dalajlamą chiński MSZ wydał specjalne oświadczenie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)