Notowania

prezydent
26.01.2009 13:35

Chlebowski: Tusk naturalnym kandydatem na prezydenta

Premierem mógłby zostać Grzegorz Schetyna.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Według szefa klubu POZbigniewa ChlebowskiegopremierDonald Tuskjest naturalnym kandydatem Platformy w wyborach prezydenckich w 2010 roku.

_ - Nie ma czego ukrywać, że premier jest naszym naturalnym kandydatem, najlepszym kandydatem na prezydenta. Rodzi się pytanie - kto wtedy w partii, w rządzie zastąpi premiera. Wydaje się, że naturalnym kandydatem jest wicepremier (Grzegorz) Schetyna _ - powiedział Chlebowski na konferencji prasowej w Sejmie.

Chlebowski był pytany, czy premier planuje rekonstrukcję rządu, ale nie chciał mówić o ewentualnych dalszych zmianach w rządzie po dymisji ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego.

- _ Przykład ministra Ćwiąkalskiego świadczy o tym, że premier zawsze wtedy, kiedy przelewa się pewna masa krytyczna, podejmuje szybkie, racjonalne i bardzo konsekwentne decyzje _ - powiedział jedynie.

Chlebowski poinformował też, że listy wyborcze Platformy do europarlamentu będą układane nie wcześniej niż w marcu, a być może na przełomie marca i kwietnia. Media spekulują, że kilku ministrów z rządu Tuska może się zdecydować, aby w czerwcowych wyborach kandydować do PE; wymieniani są m.in. minister zdrowia Ewa Kopacz, minister obrony Bogdan Klich i minister infrastruktury Cezary Grabarczyk.

Szef klubu PO pytany o te doniesienia medialne powiedział: Z tego co wiem, jeżeli ktokolwiek z ministrów decydowałby się na taki ruch, wiązałoby się to wtedy z jego dymisją; takie są ustalenia, ale decyzja dopiero na przełomie marca i kwietnia.

Najbardziej zagrożony Klich?

Zbigniew Chlebowski uważa, że opisana przez _ Rzeczpospolitą _ sprawa ministra obrony Bogdana Klicha powinna być wyjaśniona, a ewentualne konsekwencje szybko wyciągnięte.

Według _ Rzeczpospolitej _, Jastrzębska Spółka Węglowa, Katowicki Holding Węglowy, PKN Orlen - kontrolowane przez Skarb Państwa firmy - dofinansowały działalność fundacji Instytut Studiów Strategicznych, której jednym z założycieli jest Bogdan Klich.

Sponsorowane przez te spółki imprezy, odbyły się już po objęciu przez Klicha stanowiska szefa resortu obrony narodowej - pisze _ Rzeczpospolita _. Klich szefem resortu obrony został 15 listopada 2007 r., następnego dnia zrezygnował z funkcji prezesa ISS, ale formalnie został z niej odwołany dopiero na początku stycznia 2008 r. Na stanowisku prezesa fundacji zastąpiła go żona - Anna Szymańska-Klich.

_ - Na pewno te kwestie trzeba sprawdzić. Trzeba wyjaśnić, czy decyzje o ewentualnym sponsorowaniu fundacji zapadały, gdy Klich był konstytucyjnym ministrem, czy znacznie wcześniej. Tego typu informacje muszą być zawsze dobrze sprawdzone, a ewentualne konsekwencje szybko wyciągnięte _ - powiedział Chlebowski.

* [ Chlebowski: Nie będzie rewolucji w emeryturach policji ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/chlebowski;nie;bedzie;rewolucji;w;emeryturach;policji,199,0,421575.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: prezydent, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz