Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chorwacja: Prezydent apeluje o szacunek

0
Podziel się:

Szef państwa wypowiedział się przy okazji obchodów 17. rocznicy operacji Burza, która praktycznie zakończyła konflikt w Chorwacji.

Chorwacja: Prezydent apeluje o szacunek
(Ivo Josipović/SDP/CC)

Prezydent Chorwacji Ivo Josipović (na zdj.) zaapelował dziś o szacunek dla serbskich ofiar wojny na Bałkanach z lat 90. XX wieku. Szef państwa wypowiedział się przy okazji obchodów 17. rocznicy operacji _ Burza _, która praktycznie zakończyła konflikt w Chorwacji.

_ - Chorwacja wygrała wojnę i jest to wielki sukces, ale Chorwacja ma nadal bitwy do wygrania w czasach pokoju _ - oświadczył Josipović._ - Zwycięstwo w czasach pokoju oznacza wyciągnięcie ręki do naszych serbskich współobywateli, uznanie serbskich ofiar i pochylenie się nad nimi _.

Prezydent wziął udział w uroczystych obchodach rocznicy operacji _ Burza _ z 1995 roku. Chorwacja odzyskała w jej wyniku swoje terytoria, na których zamieszkujący tam Serbowie proklamowali samozwańczą Republikę Serbskiej Krajiny. Obchody odbyły się w mieście Knin, które w latach 1991-1995 było stolicą Republiki Serbskiej Krajiny.

Po raz pierwszy od zakończenia konfliktu w ceremonii uczestniczył przedstawiciel Serbów w Chorwacji, uczestnik walk sprzed 17 lat Veljko Dżakula, który obecnie kieruje organizacją pozarządową Serbskie Forum Demokratyczne. Zwrócił uwagę na konieczność _ złożenia rzeczywistego hołdu serbskim ofiarom _ i dodał, że wszystkie strony powinny prosić o wybaczenie - podała chorwacka agencja Hina.

Dżakula był jednym z liderów serbskich rebeliantów na wschodzie Chorwacji. Uczestniczył w prowadzonych ze stroną chorwacką negocjacjach w celu znalezienia pokojowego rozwiązania konfliktu.

Zdaniem prezydenta Josipovicia symboliczny gest, jakim jest obecność Dżakuli, stanowi krok ku poprawieniu stosunków między władzami a chorwackimi Serbami. Jak odnotowuje AFP, w obchodach nie wzięli jednak udziału przedstawiciele głównych serbskich organizacji w Chorwacji.

Serbowie proklamowali samozwańczy okręg autonomiczny na północnym wschodzie Chorwacji 25 czerwca 1991 roku, w dniu gdy Chorwacja wystąpiła z federacji jugosłowiańskiej. Okręg ten wraz z innymi regionami zamieszkanymi przez mniejszość serbską w Chorwacji wszedł później w skład samozwańczej Republiki Serbskiej Krajiny, proklamowanej w grudniu 1991 roku. W trwającej do 1995 roku wojnie między armią chorwacką i wojskami Serbów chorwackich, wspieranymi przez Jugosłowiańską Armię Ludową, zginęło około 20 tysięcy ludzi.

Czytaj więcej w Money.pl
Uścisk dłoni wywołał burzę na Bałkanach Chodzi o uścisk między premierem Kosowa Hashimem Thacim i byłym prezydentem Serbii Borisem Tadiciem.
Powstanie warszawskie. Tak uczcili poległych _ Tym, którzy odeszli - pozostali przy życiu. Gloria Victis _ - głosi napis na pamiątkowej tablicy.
Kontrowersyjna ustawa o banku przyjęta W myśl znowelizowanej ustawy parlament będzie dysponował uprawnieniami kontrolnymi w stosunku do zarządu banku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)