Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chrześcijanie obchodzą pierszy dzień Świąt Wielkanocnych

0
Podziel się:

Apb. Nycz: Wielkanoc uczy nas że śmierć przestaje być straszna.

Chrześcijanie obchodzą pierszy dzień Świąt Wielkanocnych
(PAP/Andrzej Wiktor)

Dziś pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych. Wielka niedziela, jest zgodnie z żydowskim kalendarzem ostatnim dniem Triduum Paschalnego. Wielkanoc jest najważniejszym świętem w religii chrześcijańskiej. W tym roku jej termin zbiega się w obrządkach wschodnim i rzymskokatolickim.

Rano w całym kraju, odprawiano uroczyste msze rezurekcyjne, aby uczcić zmartwychwstanie Chrystusa. Obrzęd swoje korzenie ma jeszcze w czasach średniowiecza. Kiedyś rozpoczęciu mszy rezurekcyjnej towarzyszył huk armat. Dzisiaj - wybuchy petard.

Po ceremonii rodziny zasiadają do wielkanocnego śniadania, które rozpoczyna się składaniem życzeń i dzieleniem się święconką. Niedziela, podobnie jak i poniedziałek, są w Polsce dniami wolnymi od pracy. Tradycyjnie spędza się je w domu, w rodzinnym gronie.

W Warszawie msza rezurekcyjna odbywała się w kościele Św. Krzyża i miała tak wspaniałą oprawę, że nuncjusz apostolski Antici za czasów króla Stanisława Augusta doniósł papieżowi, że _ nic bardziej wzruszającego nie widział _.

Metropolita warszawski, arcybiskup Kazimierz Nycz powiedział, że Wielkanoc jest świętem, które powinniśmy wykorzystać do refleksji o sobie i naszym życiu. Podczas mszy rezurekcyjnej w parafii św. Teresy w podwarszawskich Włochach metropolita warszawski podkreślił, że obchodzimy właśnie czas, podczas którego człowiek odpowiada sobie na podstawowe pytania.
_ _

_ - Wielkanoc uczy nas że śmierć przestaje być straszna, bo nie jest kresem istnienia duszy _ - powiedział duszpasterz. _ - Chrystus zmartwychwstaje i każdy z nas powinien pamiętać, że przejdzie tę samą drogę _. Metropolita dodał, że _ każdy człowiek zmartwychwstaje wiele razy w ciągu swego życia, nawracając się _.

Arcybiskup mówił też o mediach i niesionych przez nie dobrych wiadomościach. Wynika z nich, że po 20 latach wolności czas świątecznej komercji z szaleństwem zakupów przenosi się stopniowo na piątek i sobotę.

Metropolita warszawski dodał, że ludzie - pracując ciężko cały tydzień - nie często nie potrafią zdobyć się na dystans wobec rozgrywających się wokół wydarzeń.

Najstarsze święto chrześcijan.

W Polsce obchody rezurekcyjne noszą nazwę Wielkanocy na pamiątkę nocy z soboty na niedzielę, kiedy Jezus zmartwychwstał. Ale po angielsku święto to nazywa się Easter, a po niemiecku Oester - są to nazwy pochodzące od słowa _ Wschód _.

Teraz oznaczają one kierunek geograficzny. Kiedyś oznaczały także - jak w języku polskim - wschód słońca. Zostało też w angielskim i niemieckim dawne znaczenie, czyli wzejście nowego dnia po nocy: zmartwychwstanie Jezusa po nocy jego śmierci.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego jest pierwszym i najdawniejszym świętem w Kościele katolickim, obchodzonym już w czasach apostolskich. Symbolicznym tego wyrazem jest świętowanie przez chrześcijan niedzieli jako Dies Dominica (Dzień Pański), co uwydatnia słowiańska nazwa niedzieli - Woskriesienije (Zmartwychwstanie).

Pierwsza wzmianka o mszy świętej rezurekcyjnej pochodzi z X wieku, a odprawiona była ona w Augsburgu w Niemczech. Obrzęd wywodzi się z misteriów średniowiecznych, a na jego rozszerzenie wpłynęli prawdopodobnie bożogrobowcy (miechowici).

Wielkanoc jest świętem ruchomym (obchodzonym w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca) i główną uroczystością roku liturgicznego, od której obliczany jest kalendarz najważniejszych świąt kościelnych, jak: Wniebowstąpienie, Zesłanie Ducha Świętego.

wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)