Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

CIA udaremniła zamach na samolot pasażerski

0
Podziel się

Tak Al-Kaida chciała pomścić śmierć swojego przywódcy w rocznicę jego zabicia.

CIA udaremniła zamach na samolot pasażerski
(PAP/EPA)
bEpyxQDF

Bomba nie miała w sobie elementów metalowych, więc trudno byłoby ją wykryć podczas kontroli na lotnisku. Udało się ją jednak wykryć wcześniej.

Zamach był zaplanowany i przygotowany przez Al-Kaidę. Miało do niego dojść prawdopodobnie w pierwszą rocznicę śmierci Osamy bin Ladena - poinformowały amerykańskie media.

Te doniesienia potwierdziła oficjalnie amerykańska Rada Bezpieczeństwa Narodowego, dodając, że prezydent Barack Obama był na bieżąco informowany o przygotowywanym zamachu. Rada zapewniła także, że sytuacja była pod kontrolą i w żadnym momencie nie istniało zagrożenia dla obywateli USA.

bEpyxQDH

Dziennik _ New York Times _ poinformował, powołując się na źródła w amerykańskim wywiadzie, że spisek został odkryty w połowie kwietnia, a bombę przechwycono na tydzień przed jej planowanym użyciem. CIA wpadła na trop zamachowców przy współpracy ze służbami wywiadowczymi innych krajów.

Ładunek wybuchowy, który miał zdetonować na pokładzie samolotu zamachowiec-samobójca, został przygotowany przez Al-Kaidę w Jemenie i był - jak podaje stacja telewizyjna NBC - udoskonaloną wersją bomby, która w 2009 roku została wniesiona na pokład samolotu lecącego z Amsterdamu do Detroit. Wówczas bombę miał ukrytą pod ubraniem, a dokładnie pod bielizną, Nigeryjczyk Umar Faruk Abdulmutallab. Zamach został udaremniony w ostatniej chwili, gdy terrorysta próbował zdetonować ładunek. Nigeryjczyka skazano później na dożywocie.

Federalne Biuro Śledcze poinformowało w specjalnym komunikacie, że bombę przejęto i _ zabezpieczono _ poza USA. FBI nie podało jednak, o jaki kraj chodzi, potwierdziło natomiast, że celem zamachu miał być samolot pasażerski lecący do Stanów Zjednoczonych. Według NBC, bomba nie miała w sobie elementów metalowych, więc trudno byłoby ją wykryć podczas kontroli na lotnisku.

Bomba została przechwycona tuż przed pierwszą rocznicą śmierci Osamy bin Ladena, zabitego w Pakistanie przez amerykańskich komandosów. Według dziennika _ New York Times _, nie ma jednak konkretnych informacji potwierdzających, że plany terrorystów miały mieć związek z tym wydarzeniem.

bEpyxQDN
Czytaj więcej o zagrożeniach terrorystycznych w USA
Przygotowywał powtórkę z WTC. Mają go Aresztowany przez agentów FBI mężczyzna jest również podejrzewany o współpracę z Al-Kaidą w przygotowywaniu zamachów na żołnierzy USA stacjonujących za granicą.
Ujawnili treść dzienników szefa Al Kaidy Osama bin Laden liczył, ilu Amerykanów trzeba zabić, by USA wycofały się z Bliskiego Wschodu.
Planował zamach w metrze. Jest winny 28-letni Medundżanin i dwóch jego byłych kolegów szkolnych zamierzali dokonać samobójczych zamachów bombowych w nowojorskim metrze w 2009 r.
bEpyxQEi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)