Notowania

szpitale
31.12.2009 07:11

Część szpitali nie podpisze umów z NFZ

Najtrudniejsza sytuacja jest w województwie lubelskim i podlaskim.

Podziel się
Dodaj komentarz
(NFZ/Biuro Komunikacji Społecznej)

Szpitale województwa lubelskiego nie podpiszą umów na finansowanie leczenia w 2010 roku. Zła sytuacja jest też * *w województwie podlaskim, gdzie szpitale nie zaakceptowały jeszcze warunków NFZ. Umowy powinny być podpisane do końca roku.

Na zdjęciu prezes NFZ Jacek Paszkiewicz.* *

- _ Po analizie planu finansowego, okazało się , że Narodowy Fundusz Zdrowia zaproponował nam za mało pieniędzy _ - mówi Arkadiusz Bratkowski członek zarządu województwa lubelskiego, odpowiedzialny za służbę zdrowia.

POSŁUCHAJ ARKADIUSZA BRATKOWSKIEGO:

*(Dźwięk: IAR)* **

Negocjajcje przedłużą się prawdopodobnie na styczeń - mówi Paweł Pikula, starosta lubelski i zarazem przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Lubelskiego. Uspokaja jednak, że pacjenci nie są zagrożeni.

POSŁUCHAJ PAWŁA PIKULI:

(Dźwięk: IAR)

Trudna sytuacja jest też na Podlasiu.Jak poinformował rzecznik podlaskiego NFZ Adam Dębski, według najnowszej propozycji Funduszu szpitale miałyby dostać na 2010 rok 800 mln zł na świadczenia - czyli o ok. 63 mln zł więcej niż NFZ oferował jeszcze kilka tygodni temu. W 2009 roku na lecznice było przeznaczonych 787 mln zł. Placówki w 2010 roku dostaną jednak faktycznie mniej pieniędzy niż w 2009 roku, bo - jak tłumaczy Dębski - inna będzie struktura wydatków

Rozmowy trwają także w woj. śląskim, gdzie umów na przyszły rok nie podpisały ani szpitale powiatowe, ani placówki podległe marszałkowi.

Zagrożenia, że po pierwszym stycznia pacjenci pozostaną bez opieki medycznej, nie ma. Bo nawet w przypadku niepodpisania aneksu szpitale na mocy obowiązujących umów muszą wykonywać świadczenia medyczne do końca lutego.
Kontrakty podpisało 60 procent śląskich szpitali. Dyrektorzy pozostałych negocjują umowy w śląskim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia i wprowadzają ostatnie poprawki w planach na przyszły rok.

Dyrektor Szpitala Klinicznego nr 1 w Zabrzu i Kliniki Okulistycznej w Katowicach Andrzej Drybański mówi, ze podpisał kontrakt z konieczności, bo pieniądze zaproponowane przez NFZ są niewystarczające.

Natomiast dyrektor śląskiego oddziału NFZ - Zygmunt Klose twierdzi, że żaden ze szpitali nie może teraz liczyć na jakiekolwiek dodatkowe pieniądze. Zarządzający Wojewódzkim Szpitalem Specjalistyczny im. św. Barbary w Sosnowcu liczą jednak cały czas, że NFZ znajdzie dodatkowe fundusze na leczenie.

Rzecznik placówki Mirosław Rusecki powiedział, że podpisanie kontraktu w kształcie proponowanym przez NFZ jest niedopuszczalne. Mogłoby bowiem doprowadzić do sytuacji, w której szpital musiałby w 2010 roku wstrzymać przyjmowanie pacjentów planowych.

Narodowy Fundusz Zdrowia w przyszłym roku wyda na leczenie niespełna 56,3 miliarda złotych. Jak sprawdził Money.pl, to o blisko miliard mniej niż w 2009 roku. Wbrew zapowiedziom Ewy Kopacz, że wydatki na pacjentów nie zmniejszą się, na większość procedur ministerstwo przewidziało mniej środków.

Na jakie procedury medyczne zmniejszą się wydatki w przyszłym roku
Procedury Wydatki w 2009 roku Planowane wydatki w 2010 roku O ile stopniała pula pieniędzy
Leczenie uzdrowiskowe 676 mln zł 564 mln zł -17%
Leczenie stomatologiczne 1,926 mld zł 1,757 mld zł -9%
Programy profilaktyczne 132 mln zł 125 mln zł -6%
Rehabilitacja 1,779 mld zł 1,691 mld zł -5%
Opieka ambulatoryjna 4,351 mld zł 4,155 mld zł -5%
Sprzęt ortopedyczny 590 mln zł 570 mln zł -4%
Refundacja leków 7,898 mld zł 7,696 mld zł -2,6%
Opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień 1,982 mld zł 1,936 mld zł -2,3%
Podstawowa opieka zdrowotna 7,317 mld zł 7,230 mld zł -1,2%
Leczenie szpitalne 25,974 mld zł 25,829 mld zł -0,6%
Tagi: szpitale, nfz, kontrakt, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz