Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Czesi chcieli wysłać wojsko do Gruzji

0
Podziel się

Interwencji chciał Vaclav Klaus. Poparł podróż prezydenta Kaczyńskiego do Tbilisi.

Czesi chcieli wysłać wojsko do Gruzji
(PAP/EPA)
bEhcdUKt

Republika Czeska chciała, aby w czasie gruzińsko-rosyjskiej wojny o Osetię Południową NATO wysłało do Gruzji swe siły pokojowe - wynika z amerykańskich depesz dyplomatycznych ujawnionych przed kilkoma dniami przez portal WikiLeaks.

Depesze w tym tygodniu opublikowały czeskie media. Według ambasady USA w Pradze Czesi byli świadomi niewielkich szans na realizację tych planów. Popierali też podróż polskiego prezydenta Lecha Kaczyńskiego do Tbilisi w trakcie konfliktu z sierpnia 2008 roku.

_ Czesi chcą w Radzie Północnoatlantyckiej nalegać na powołanie międzynarodowych jednostek pokojowych. Popierają wysłanie misji pokojowej, kierowanej przez NATO, ale sądzą, że to nieprawdopodobne, by taka misja zyskała poparcie wszystkich krajów członkowskich _ - brzmiała depesza ujawniona przez WikiLeaks.

bEhcdUKv

Czeską dyplomację zadowoliłaby również misja pokojowa zorganizowana przez Unię Europejską i kilka innych państw sojuszniczych. Praga jednocześnie była przeciwna zaangażowaniu ONZ w gruziński konflikt, gdyż przypuszczała, że działania okażą się w tym przypadku niewystarczające.

Według amerykańskich dyplomatów czeski prezydent Vaclav Klaus poparł podróż prezydenta Kaczyńskiego do Tbilisi. Klaus nie mógł w niej uczestniczyć ze względu na świeżą operację biodra, która nie pozwoliła mu też pojechać na Igrzyska Olimpijskie do Pekinu.

Wobec konfliktu w Gruzji Czechy, Polska i państwa bałtyckie reprezentowały na forum NATO takie samo stanowisko, jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Kanada - wynika z depeszy, którą do Waszyngtonu wysłała amerykańska misja przy Sojuszu Północnoatlantyckim.

bEhcdUKB

Według notatki z 13 sierpnia 2008 roku ta _ koalicja _ w Radzie Północnoatlantyckiej uniemożliwiła rosyjskiemu okrętowi _ Ładnyj _ udział w operacji NATO _ Active Endeavour _ na Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym.

_ Nie mniej jednak Niemcy, jako tradycyjny przedstawiciel obozu prorosyjskiego, próbowali przekonać sojuszników do zmiany decyzji w świetle długofalowych relacji Rosji z NATO _ - dodano w depeszy ujawnionej przez WikiLeaks.

Rosyjska armia w sierpniu 2008 roku zajęła część Gruzji i odparła gruzińskie wojska, próbujące odzyskać kontrolę nad separatystyczną Osetią Południową. Konflikt zakończyło porozumienie zawarte z pomocą Unii Europejskiej. Później jednak Moskwa uznała niepodległość Osetii Płd. i innej separatystycznej gruzińskiej prowincji - Abchazji.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/25/t86297.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wystartowal;czeski;odpowiednik;wikileaks,54,0,741430.html) Wystartował czeski odpowiednik Wikileaks Ma to być strona demaskująca niejasności i nadużycia w czeskiej polityce.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t86130.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/moskwa;zaklopotana;przeciekiem;wikileaks,138,0,730250.html) Moskwa zakłopotana przeciekiem Wikileaks Chodzi o informację dotyczącą planów obrony krajów bałtyckich przed Rosją.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/108/t73836.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nato;potepia;wikileaks;chodzi;o;arsenal;usa,118,0,725622.html) NATO potępia Wikileaks. Chodzi o arsenał USA Rzeczniczka Sojuszu uważa, że publikacje są _ nielegalne _ i _ niebezpieczne _.
bEhcdUKW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)