Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Czesi mogą już jeździć do USA bez wiz

0
Podziel się:

Amerykańskie władze wymagają jedynie rejestracji w systemie ESTA i paszportów biometrycznych.

Czesi mogą już jeździć do USA bez wiz
(PAP/EPA)
bEJofnUB

Obywatele Czech od poniedziałku mogą już podróżować do USA bez wiz. *Amerykańskie władze wymagają od nich jedynie rejestracji w elektronicznym systemie ESTA i paszportów, zawierających dane biometryczne.*

Z Pragi do Nowego Jorku wylatuje więc przy tej okazji pierwszy _ bezwizowy _ samolot, na którego pokładzie znajdą się wicepremier Alexandr Vondra i minister spraw wewnętrznych Ivan Langer.

Rejestracja podróżnych w ESTA jest darmowa i wymaga się jej na 72 godziny przed odlotem. System prosi o podanie szeregu danych osobowych i pyta o sprecyzowanie celu wizyty.

bEJofnUD

Turyści w USA mogą legalnie przebywać przez 90 dni. Ponadto Czesi, którzy w swych dokumentach wciąż mają amerykańskie wizy, mogą do Stanów Zjednoczonych jechać bez rejestracji.

ZOBACZ TAKŻE:

W połowie października amerykański prezydent George W. Bush ogłosił zniesienie wymogu wizowego przy wjeździe do USA dla obywateli siedmiu krajów: Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier, Republiki Czeskiej, Słowacji i Korei Południowej.

bEJofnUJ

Kraje te spełniły ustalone w ubiegłym roku przez Kongres USA kryterium włączenia do programu ruchu bezwizowego, tj. zejście poniżej progu 10 procent odmów wiz wnioskującym o nie obywatelom danego państwa. Polska nadal ma większy odsetek odmów, choć znacznie zmniejszył się on w ostatnich latach.

kiedy amerykanie zniosą wizy dla polaków?

PODYSKUTUJ O TYM NA FORUM.

bEJofnVe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)