Notowania

wielka brytania
06.10.2013 18:26

Członek Al-Kaidy mieszkał w Wielkiej Brytanii

Amerykańskie źródła rządowe podały, że siły zbrojne USA przeprowadziły operację militarną w Libii i w jej wyniku pojmały wyższego dowódcę Al-Kaidy, Anasa al-Libiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(LoopZilla/CC/Flickr)

Schwytany przez Amerykanów w Libii i podejrzewany o związki z Al-Kaidą Anas al-Libi w 1995 roku jako przeciwnik Muammara Kadafiego otrzymał azyl w W. Brytanii, mieszkał w Manchesterze i był namierzony przez Scotland Yard - donosi na swym portalu Guardian.

Amerykańskie źródła rządowe podały, że siły zbrojne USA przeprowadziły operację militarną w Libii i w jej wyniku pojmały wyższego dowódcę Al-Kaidy, Anasa al-Libiego.

W 1999 r. został on aresztowany przez brytyjską policję, ale zwolniono go z braku dowodów. Wkrótce potem w rewizji w jego mieszkaniu znaleziono m.in. materiały szkoleniowe, ale nie zdołano aresztować go po raz drugi, ponieważ zbiegł.

49-letni obecnie Anas al-Libi (właśc. Nazih Abdul-Hamed al-Rukaj) powrócił do Trypolisu ok. 2010 r., korzystając z politycznego otwarcia na przeciwników ze strony reżimu Kadafiego firmowanego przez jego syna Saifa Kadafiego. Władze libijskie ostrzeżone przez zachodnie służby wywiadowcze nie podjęły przeciw niemu żadnych kroków, ponieważ wewnętrzna sytuacja kraju zaczęła się komplikować.

Niepotwierdzone doniesienia sugerują, że al-Libi budował w Libii własną islamistyczną siatkę.

Władze USA oskarżają go o to, że w 1993 r. dokonał rozpoznania sytuacyjnego placówek dyplomatycznych USA w Tanzanii i Kenii, które zostały zaatakowane przez Al-Kaidę w 1998 r. W obu zamachach zginęły 224 osoby. Za jego schwytanie USA wyznaczyły nagrodę w wysokości 5 mln USD. Amerykanie polowali na niego od 15 lat.

_ Guardian _ twierdzi, że al-Libi jest jednym z pierwszych współpracowników Osamy bin Ladena, którego poznał na początku lat 90. i z którym przebywał w Sudanie, dokąd bin Laden schronił się po wyjeździe z Afganistanu. W Al-Kaidzie miał być specjalistą od inwigilacji i komputerów.

Czytaj więcej w Money.pl
Chcieli zdetonować 8 bomb w Birmingham Naseer i Khalid zostali przeszkoleni w Pakistanie przez współpracowników Al-Kaidy.
Misjonarze oskarżeni o szpiegostwo Czterem obcokrajowcom, aresztowanym w Libii w związku z zakazaną tam chrześcijańską działalnością misyjną, postawiono dodatkowy zarzut szpiegostwa.
Sytuacja jest coraz gorsza. Zarządzili ewakuację W komunikacie resort spraw zagranicznych napisał, że na razie nie może ujawnić szczegółów dotyczących tego zagrożenia.
Wydali go Kadafiemu. Teraz płacą mu miliony Brytyjski rząd zgodził się zapłacić ponad 2 mln funtów rodzinie jednego z głównych oponentów byłego libijskiego przywódcy Muammara Kadafiego.
Tagi: wielka brytania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz