Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dalszy ciąg afery w Czechach. Teraz zwalniają

0
Podziel się:

Prokuratura wycofała oskarżenia przeciw byłemu premierowi Petrovi Neczasovi, któremu groziło uchylenie immunitetu poselskiego.

Dalszy ciąg afery w Czechach. Teraz zwalniają
(Vlastula/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)
bETRpLRx

Sąd w Ostrawie polecił zwolnić z aresztu Janę Nagyovą, byłą szefową gabinetu byłego premiera Petra Neczasa, podejrzaną o pośredniczenie w korupcji, nadużycie władzy i współpracę z wywiadem wojskowym w celu śledzenia żony swojego szefa.

Rzeczniczka sądu Lucie Bohmova powiedziała dziennikarzom, że zwolniono także byłego naczelnika wywiadu wojskowego generała Ondreja Palenika i byłego wiceministra rolnictwa Romana Boczka, podejrzanych również o nadużycie władzy.

_ - Podejrzani przebywali w areszcie od 13 czerwca, aby nie mogli wpływać na przebieg śledztwa. W tym czasie przesłuchaliśmy kilkudziesięciu świadków _ - stwierdziła rzeczniczka sądu.

bETRpLRz

Sąd odrzucił jedynie prośbę o zwolnienie pracownika wywiadu pułkownika Jana Pohounka, podejrzanego o śledzenie żony premiera, które miała zlecić Nagyova. Gdy wybuchł skandal, Neczas oznajmił, że rozwodzi się z żoną i przyznał się do romansu z szefową swojego gabinetu. Zeznał, że o _ aktywności Nagyovej _ nie wiedział.

_ - Nie miało sensu trzymać dalej podejrzanych w areszcie, skoro 16 lipca więzienie opuścili trzej deputowani - główni podejrzani w aferze korupcyjnej. A Nagyova miała jakoby pośredniczyć w tej aferze. Nie wiadomo, czy w tej sytuacji główne zarzuty wobec byłej szefowej gabinetu Petra Neczasa, za które grozi jej 5 lat pozbawienia wolności, są nadal aktualne _ - powiedział Jaroslav Ortman, adwokat podejrzanych.

Postawiony Nagyovej zarzut pośredniczenia w korupcji dotyczy umieszczenia w radach nadzorczych państwowych przedsiębiorstw trzech deputowanych Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS): Petra Tluchorza, Ivana Fuksy i Marka Sznajdra w zamian za złożenie przez nich mandatów przed głosowaniem o reformie podatkowej w 2012 roku, której się sprzeciwiali, co było równoznaczne z ocaleniem rządu premiera Neczasa przed utratą większości parlamentarnej.

Zwalniając aresztowanych deputowanych Sąd Najwyższy wziął pod uwagę ich argumentację, że negocjacje w sprawie złożenia mandatów przebiegały w czasie, gdy chronił ich immunitet i dlatego nie może toczyć się wobec nich śledztwo. Ponadto nie można oskarżać deputowanego za działania prowadzące do _ politycznych kompromisów w ramach koalicji czy ugrupowań politycznych _ - stwierdził w orzeczeniu Sąd Najwyższy.

bETRpLRF

Z tych samych powodów prokuratura wycofała oskarżenia przeciw byłemu premierowi Petrovi Neczasovi, któremu groziło uchylenie immunitetu poselskiego.

Czytaj więcej w Money.pl
"To idealny premier na trudne czasy" Misję sformowania tymczasowego rządu ekspertów prezydent Milosz Zeman powierzył Jirzemu Rusnokowi, który dotąd był doradcą szefa państwa, a wcześniej stał na czele ministerstw finansów oraz przemysłu i handlu.
Skandal polityczny w Czechach. Upadnie rząd? Przywódca czeskiej opozycji wezwał premiera do rezygnacji ze stanowiska w związku z aferą korupcyjną.
Afera w Czechach. Były minister oskarżony o... Minister obrony Czech w latach 2009-2010 Martin Bartak został oskarżony przez prokuraturę o składanie korupcyjnych propozycji
bETRpLSa
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)