Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dane Eurostat: Połowa Rumunów, Bułgarów i Greków nie używała komputera

0
Podziel się:

Z okazji tygodnia tzw. kompetencji cyfrowych Eurostat przygotował raport o stanie tych umiejętności w całej UE i poszczególnych krajach członkowskich.

Dane Eurostat: Połowa Rumunów, Bułgarów i Greków nie używała komputera
(skynesher/iStockphoto)
bETqwfAl

Kompetencje cyfrowe i informatyczne są w UE na bardzo zróżnicowanym poziomie. Około połowy Rumunów, Bułgarów i Greków w grupie wiekowej 16-74 lata nigdy nie używało komputera, podczas gdy w Szwecji 4 proc., a w Polsce - około 30 procent.

Z okazji tygodnia tzw. kompetencji cyfrowych, obchodzonego w ostatnim tygodniu marca, Eurostat przygotował raport o stanie tych umiejętności w całej UE i poszczególnych krajach członkowskich.

W 2011 roku trzy czwarte ludności UE w wieku od 16 do 74 lat używało komputera, a w najmłodszej części społeczeństwa (16 do 24 lat) - aż 96 procent.

bETqwfAn

Najwyższy wskaźnik używania komputera wśród osób między 16. a 74. rokiem życia osiąga Szwecja (96 proc.) oraz Dania, Luksemburg i Holandia (po 94 proc.). Najsłabsze wyniki mają Rumunia (50 proc.), Bułgaria (55 proc.) i Grecja (59 proc.).

Polska z wynikiem 70 proc. jest poniżej średniej unijnej (78 proc.). Wskaźnik ten wzrasta jednak do 98 proc. wśród młodych Polaków (16-24 lata). W kilku krajach UE - w Austrii, Holandii, Szwecji, Luksemburgu, Wielkiej Brytanii, Finlandii - to nawet 100 procent.

Innym wskaźnikiem pokazującym zdolności informatyczne jest umiejętność napisania programu komputerowego. W Unii 10 proc. osób w grupie 16-74 lata i 20 proc. osób w grupie 16-24 lata stworzyło program informatyczny.

Najlepsze wyniki w tej kategorii mają znowu kraje skandynawskie, np. Szwecja i Finlandia, gdzie ponad jedna trzecia osób między 16. a 24. rokiem życia napisała program (i odpowiednio 24 i 26 proc. osób w przedziale wiekowym 16-74 lata). W Polsce takim wyczynem może poszczycić się 16 proc. ich rówieśników i tylko 6 proc. całej populacji.

bETqwfAt

W całej UE dyplomy ukończenia informatyki na studiach wyższych stanowią tylko 3,4 proc. wszystkich dyplomów przyznanych w 2009 roku. To spadek z 4 proc. w 2005 roku. Najwyższy wzrost liczby dyplomów z informatyki zanotowała w tym okresie Malta (z 1,9 proc. do 5,6 proc.) oraz Węgry (z 2 do 3,4 proc.).

Proporcjonalnie do reszty absolwentów najwięcej dyplomowanych informatyków jest w UE na Malcie, w Austrii i Hiszpanii. W Polsce nastąpił spadek liczby dyplomów z informatyki z 3,8 proc. w 2005 roku do 3,2 proc. w 2009 roku.

Czytaj więcej o badaniach naukowych w Money.pl
Dwóm trzecim Polaków starcza jedynie na... Sondaż: co piąta osoba przyznaje, że od dłuższego czasu nie jest w stanie opłacić podstawowych świadczeń.
Zdaniem większości Polaków, kraj czeka... Ponad połowa Polaków negatywnie ocenia to co dzieje się w kraju.
Gry wideo nie ogłupiają. Mamy dowód Jest wręcz przeciwnie - dzięki nim mózg jest wyraźnie stymulowany i w efekcie staje się bardziej sprawny.
bETqwfAO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)