Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Debata o polityce zagranicznej bez przedstawiciela PiS

0
Podziel się:

W telewizyjnym studiu spotkali się politycy PO, PSL, SLD i PJN. Swojego udziału odmówiło ponownie PiS.

Debata o polityce zagranicznej bez przedstawiciela PiS
(kprm.gov.pl)

Stosunki z Ukrainą, wojna w Iraku, przecieki Wikileaks oraz sprawy energetyczne, w tym Gazociąg Północny, zdominowały wczorajszą debatę o polityce zagranicznej z udziałem szefa MSZ Radosława Sikorskiego (PO, na zdjęciu), Marka Siwca (SLD), Jarosława Kalinowskiego (PSL) oraz Pawła Kowala (PJN).

Podczas debaty Sikorski zapowiedział, że polskie dzieci na Litwie otrzymają w ciągu miesiąca wyprawki w wysokości tysiąca złotych, a 25 nauczycieli przyjedzie na szkolenia do Polski.

_ - Dzisiaj podjąłem decyzję o sposobie realizacji decyzji prezesa Rady Ministrów i w ciągu miesiąca polskie dzieci w szkołach litewskich otrzymają wyprawkę w wysokości tysiąca złotych. W najbliższych tygodniach 25 nauczycieli z 25 polskich szkół na Litwie otrzyma w Polsce szkolenie plus laptopa, projektor i pomoce naukowe _ - poinformował minister.

W trakcie debaty doszło do wymiany zdań między Sikorskim a Siwcem na temat sensu udziału Polski w operacji w Iraku. Minister spytał, jak z perspektywy czasu Siwiec ocenia decyzję o wysłaniu polskich wojsk do tego kraju. -_ Czy wtedy można się było zachować mniej entuzjastycznie, tak, jak zachowaliśmy się my w Libii? _ - pytał. Zdaniem Sikorskiego, wojna w Iraku to była wojna z wyboru.

Siwiec przypomniał, że _ tamte decyzje zapadały w cieniu dymów Manhattanu _, krótko po zamachu z 11 września 2001 r. Podkreślił, że dzisiaj Sikorski, jako szef MSZ, _ czerpie pełnymi rękami z tego dorobku _. _ To była słuszna decyzja, to była trudna decyzja, za którą zapłaciliśmy straszliwą cenę krwi, bo nasi żołnierze tam ginęli, ale decyzja, która służy Polsce, nie tylko jej pozycji w kontaktach z USA, ale również na arenie międzynarodowej _ - przekonywał Siwiec.

Do patrzenia w przyszłość, porzucenia kłótni i animozji wezwał polityków Paweł Kowal. Prezes partii Polska Jest Najważniejsza wyraził obawę, że polska prezydencja w Unii Europejskiej nie stanie na wysokości zadania.

W efekcie - jak jest przekonany - Unia rozpadnie się na część bardziej skonsolidowaną, prącą do przodu i na resztę, która nie nadąży za czołówką. Ostrzeżenia skierował pod adresem premiera i obecnego w studiu szefa polskiej dyplomacji.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI PAWŁA KOWALA:

Źródło: IAR

Reprezentujący Sojusz Lewicy Demokratycznej Marek Siwiec apelował o wielopartyjny dialog w sprawie polityki zagranicznej i o lepsze relacje w regionie. A także o otwartość na świat _ bez bufonady i uprzedzeń _. W jego przekonaniu, taką właśnie politykę, jeśli wygra wybory, będzie realizował SLD. Jak dodał, prowadził ją już kiedyś Aleksander Kwaśniewski.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI MARKA SIWCA:

Źródło: IAR

Z kolei Jarosław Kalinowski z Polskiego Stronnictwa Ludowego wiele uwagi poświęcił umacnianiu wspólnego rynku i konieczności otwarcia Unii Europejskiej na nowe państwa.

Jeżeli Europa, a z nią my, chcemy podołać światowej konkurencji, to UE musi zmierzać do pogłębienia współpracy wewnątrzeuropejskiej - powiedział zaś Kalinowski. W jego ocenie, _ trzeba rozmawiać z Rosją, nie obrażać się, nie machać szablą, tylko patrzeć na wymiar ludzki _.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI JAROSŁAWA KALINOWSKIEGO:

Źródło: IAR

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski, reprezentujący w debacie Platformę Obywatelską, ale także rząd, zapewniał, że Polska ma mocną pozycję w Europie.

Wpływamy na politykę całej UE - dziś żadna decyzja wobec Białorusi czy Ukrainy nie zapada bez nas, uporządkowaliśmy relacje z Niemcami i Rosją, modernizujemy służbę zagraniczną - takie sukcesy polskiej dyplomacji ostatnich lat wymienił z kolei Sikorski.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI RADOSŁAWA SIKORSKIEGO:

Źródło: IAR

Radosław Sikorski w ostatnim zdaniu swego wystąpienia poprosił Polaków o _ zaufanie i możliwość kontynuowania tej polityki _.

Czytaj więcej o przedwyborczych debatach
[ ( http://static1.money.pl/i/h/11/t116491.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/druga;debata;bez;pis;tym;razem;o;polityce;zagranicznej,17,0,906513.html) Druga debata bez PiS. O polityce zagranicznej Politycy odpowiadali już na pytania dotyczące oceny zachowania rządu po katastrofie smoleńskiej oraz polskiej strategii wobec tworzenia się Europy dwóch prędkości.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/9/t16649.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pis;komentuje;rezygnacje;zyty;gilowskiej;z;debaty,197,0,905157.html) Rezygnacja Gilowskiej jest nieuzasadniona? Ekspert gospodarczy PiS i kandydat tej partii do Sejmu profesor Jerzy Żyżyński, powiedział, że rezygnacja profesor Zyty Gilowskiej z udziału w debatach wyborczych jest nieuzasadniona.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/135/t130695.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pis;nie;bedzie;debatowac;w;tvn,112,0,904560.html) Nie pójdą do Olejnik, bo nie są masochistami Partia ma wiele zastrzeżeń do stacji, które wynikają z braku _ rzetelnej przyzwoitości. _
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)