Notowania

imigranci
28.12.2013 22:35

Demonstracje w Izraelu. Imigranci walczą o swoje prawa

Władze izraelskie odmawiają przyznania statusu uchodźców Afrykanom. Setki z nich umieszczają w ośrodkach, które ograniczają swobodę poruszania się.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Kilka tysięcy Afrykanów, którzy ubiegają się o azyl w Izraelu, dokąd nielegalnie przedostali się z Egiptu, zorganizowało wieczorem w Tel Awiwie manifestację, która przebiegła spokojnie - poinformowała policja.

Demonstranci protestowali przeciwko odmowie przyznania im przez władze izraelskie statusu uchodźców i przeciw zamiarowi umieszczania setek z nich w ośrodkach, które ograniczają swobodę poruszania się.

Na początku grudnia po burzliwej debacie Kneset (izraelski parlament) przyjął nowe prawo o imigrantach, krytykowane przez obrońców praw człowieka.

Nowe prawo pozwala na przetrzymywanie bez ograniczeń czasowych osób starających się o azyl w tzw. ośrodku półotwartym. Rząd zapewni przebywającym tam opiekę medyczną, jedzenie i dach nad głową. Przetrzymywani będą musieli stawiać się na miejscu trzy razy dziennie podczas sprawdzania listy obecności oraz nocować w ośrodku.

Uczestnicy demonstracji szli przez Tel Awiw skandując słowo _ Wolność _ i niosąc napisy _ Jesteśmy uchodźcami _. Inni nieśli świece. Przemaszerowali na plac Icchaka Rabina przed budynek władz miejskich. Do ich pochodu dołączyli obrońcy praw człowieka.

Szacuje się, że w roku 2012 do Izraela przedostało się nielegalnie ok. 60 000 Afrykanów. Władze doprowadziły do wydalenia lub deportowania 3920 z nich.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: imigranci, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz