Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Do Auschwitz nie przyjechał prezydent a minister nauki

0
Podziel się:

Na uroczystościach spotkają się premier Polski i Izraela.

Do Auschwitz nie przyjechał prezydent a minister nauki
(PAP/Tomasz Gzell)

aktualizacja 12.05

Nieobecność prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa na obchodach 65-tej rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau jest wynikiem zbyt późno wysłanego zaproszenia. Takiego zdania jest profesor Wojciech Materski z PAN.

Materski dodaje, że przyjazd utrudnia także niezgoda merytoryczna dotycząca Auschwitz między Polską a Rosją. Rosję na obchodach wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady będzie reprezentował minister edukacji i nauki Andriej Frusenko.

Profesor Wojciech Materski uważa, że zaproszenie Kancelaria Prezydenta wysłała zbyt późno, bo w grudniu:

Historyk dodaje, że problem jest także merytoryczny. Jest nim brak porozumienia między oboma krajami w sprawie wspólnej ekspozycji historycznej:

Prezydent Rosji w liście do Lecha Kaczyńskiego napisał, że czuje się zaszczycony zaproszeniem. Miedwiediew zaznaczył, że 65. rocznica wyzwolenia Auschwitz jednoczy narody rosyjski i polski, także ku pokojowej przyszłości.

Kolejna wpadką jest nieobecność Romów. Były więzień Auschwitz, polski Rom Edward Paczkowski, nie weźmie udziału w głównej uroczystości, podczas której miał wygłosić przesłanie w imieniu swojego narodu. Były więzień miał wypadek, a organizatorzy, czyli Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, nie przewidzieli zastępstwa.

150 więźniów na 65. rocznicy

Ponad 150 byłych więźniów i 45 delegacji z całego świata bierze udział w uroczystościach z 65. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. 27 stycznia 1945 roku Armia Czerwona uwolniła prawie 8 tysięcy więźniów Auschwitz, w tym ponad 500 dzieci.

27 stycznia 1945 roku Armia Czerwona uwolniła około 8 tysięcy więźniów, w tym ponad 500 dzieci. Pozostałych blisko 60 tysięcy więźniów Niemcy ewakuowali wcześniej w głąb Niemiec w tak zwanym marszu śmierci. W sumie w obozie hitlerowcy zgładzili ponad milion 100 tysięcy osób, 90 procent ofiar stanowili Żydzi.

Dla cudem ocalałych więźniów Auschwitz -Birkenau 27 stycznia to jeden z najważniejszych dni w życiu wspomina Anna Stachowiak, która w wieku 9 lat trafiła do Auschwitz i doczekała wyzwolenia przez czerwonoarmistów.

POSŁUCHAJ BYŁEGO WIĘŹNIA OBOZU W AUSCHWITZ:

Wielu więźniów Auschwitz zostało wyzwolonych już na terenie Niemiec. Te chwile są ciągle przejmujące dla Zofii Łyś.

POSŁUCHAJ BYŁEGO WIĘŹNIA OBOZU W AUSCHWITZ:
Paweł Sawicki z muzeum Auschwitz - Birkenau podkreśla, że 65. rocznica wyzwolenia obozu to jedna z ostatnich okazji, by spotkać się z żyjącymi jeszcze świadkami tragedii. Dodaje, że tegoroczne uroczystości oprócz historycznego będą miały wymiar edukacyjny.

POSŁUCHAJ PRACOWNIKA MUZEUM W AUSCHWITZ:

Wicedyrektor muzeum Auschwitz - Birkenau Krystyna Oleksy podkreśla, że dzisiejsze uroczystości mają symboliczne znaczenie zarówno dla więźniów jak i dla tych, którzy o koszmarze obozów koncentracyjnych tylko słyszeli.

POSŁUCHAJ PRACOWNIKA MUZEUM W AUSCHWITZ:

Dzisiejsze uroczystości rozpoczęła konferencja ministrów edukacji, którzy mają debatować jak uczyć o zagładzie. Główne uroczystości na terenie byłego obozu Birkenau rozpoczną się o godzinie 14.30. Wezmą w nich udział między innymi prezydentLech Kaczyński, premier Donald Tusk, przewodniczący Parlamentu EuropejskiegoJerzy Buzekoraz premier Izraela Benjamin Netanjahu.

Rosję będzie reprezentował minister Edukacji i Nauki Andriej Frusenko. Uroczystości zakończy wspólna modlitwa oraz zapalenie zniczy i złożenie wieńców przy Pomniku Ofiar.

(na zdjęciu premierDonald Tuski premier Izraela Benjamin Netanjahu)

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)