Niezależna amerykańska komisja apeluje do prezydenta Stanów Zjednoczonych o zamknięcie więzienia w Guantanamo do końca 2014 r. Grupa badaczy spędziła dwa lata na obserwacji warunków, w jakich przetrzymywani są skazani. W obozie trwa strajk głodowy osadzonych.
Przetrzymywanie więźniów w obozie Guantanamo jest _ odrażające i nie od zniesienia _ oraz powinno się skończyć wraz z wycofaniem amerykańskich wojsk z Afganistanu w następnym roku - alarmuje w opublikowanym we wtorek raporcie komisja powołana przez organizację pozarządową The Constitution Project.
Członkowie komisji wzywają również prezydenta USA Baracka Obamę do ogłoszenia zakończenia wojny wraz z wycofaniem Amerykanów z Afganistanu.
Autorzy raportu proponują, żeby 166 więźniów przebywających obecnie w Guantanamo postawić przed cywilnymi lub wojskowymi sądami oraz przewieźć do amerykańskich więzień albo do krajów, w których nie będą torturowani.
_ Stany Zjednoczone niezaprzeczalnie stosowały tortury w stosunku do osób przetrzymywanych w obozie. Praktyki te naruszały amerykańskie i międzynarodowe prawo _ - czytamy w raporcie. Autorzy opracowania katalogują i wymieniają techniki oraz metody przesłuchań, takie jak podtapianie, ograniczanie snu oraz skuwanie więźniów w bolesnych pozycjach. Wielu z osadzonych jest przetrzymywanych od ponad 10 lat bez aktu oskarżenia i procesu sądowego.
Członkowie komisji przesłuchali amerykańskich wojskowych i przedstawicieli administracji prezydentów: Billa Clintona, George'a W. Busha i Obamy oraz byłych więźniów Guantanamo; przeczytali też niezliczoną liczbę dokumentów rządowych.
11-osobowa komisja specjalna spędziła dwa lata na obserwacji warunków, w jakich przetrzymywani są więźniowie w Guantanamo. Na czele komisji stali: były republikański kongresmen i podsekretarz w Departamencie Bezpieczeństwa Krajowego z czasów administracji George'a W. Busha Asa Hutchinson oraz były kongresmen z ramienia Demokratów i dawny ambasador w Meksyku James Jones. W komisji zasiadało również dwóch emerytowanych generałów amerykańskich.
The Constitution Project to organizacja pozarządowa jednocząca zarówno amerykańskich Republikanów, jak i Demokratów, prawników, sędziów, wojskowych i dyplomatów.
Opublikowanie raportu na temat warunków, jakie panują w obozie, i technik stosowanych tam przesłuchań zbiegło się z trwającym strajkiem głodowym więźniów. Strajk rozpoczął się w lutym. Administracja obozu informuje obecnie o 43 protestujących.
W obozie Guantanamo przetrzymywani są podejrzani o terroryzm, zatrzymani po wydarzeniach z 11 września 2001 r.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Amerykanie oddali kontrolę nad "Guantanamo" Całkowite przekazanie więzienia stanowi ważną część globalnego procesu przekazywania odpowiedzialności za sferę bezpieczeństwa. | |
Strajk głodowy w Guantanamo rozszerza się Już 24 więźniów osadzonych w amerykańskiej bazie Guantanamo na Kubie bierze udział w trwającym od lutego strajku głodowym. |